Užstrigęs petukas: kaip yra iš tikrųjų

(Kadangi tinklaraščio statistikoje vis dažniau pastebiu paieškas apie užstrigusį petuką, įdedu Rachel Reed straipsnio vertimą su informacija apie peties distociją, rizikas, standartines ir nestandartines praktikas sprendžiant šią situaciją. Kaip visada, autorei leidus.)


Pastaruoju metu žiniasklaidoje pasirodo pranešimų apie pečių distociją (naujagimio peties užstrigimą gimdyvės dubens kauluose – vert. past.). Matyt, daktarams tenka mokytis laužyti naujagimių kaulus, nes gimdyvės yra storos, o jų kūdikiai per dideli. Bent jau tokia informacija pateikiama – moterys sukuria problemą, o daktarai turi ją spręsti. Realybė tokia, kad beveik pusė visų peties distocijos atvejų įvyksta gimstant kūdikiams, kurie nėra „dideli“. Šiame tekste paaiškinsime, kaip išvengti peties distocijos (jeigu tai įmanoma) ir kaip elgtis, kai naujagimio petukas užstringa. (...)

Laisvai prieinama tinkle yra CETL mokymų paruošta prezentacija. Šiame šaltinyje pateikiama išsami apžvalga apie peties distocijos dažnį, rizikos veiksnius ir standartinę praktiką tokiais atvejais. Tai pat yra daug nuorodų norintiems sužinoti daugiau.

Kas nutinka esant peties distocijai?

Šnekant paprastai, naujagimio petys (ar abu pečiai) užstringa mamos dubens kauluose. Vaizdo įraše žemiau matyti, kaip kūdikis užstringa už gaktikaulio mažojo dubens viršutinėje atvaroje:
Tačiau kūdikis gali užstrigti bet kurioje dubens dalyje (daugiau informacijos apie dubens anatomines plokštumas galima rasti šiame įraše). Deja, užstrigusio peties variacijos skubios pagalbos mokymuose dažniausiai nenagrinėjamos, užtat visas dėmesys sutelkiamas į symphysis pubis (gaktikaulio) scenarijų. Šis nesusipratimas gali sukelti rimtų problemų stengiantis išspręsti užstrigusio peties problemą, nes skirtingais pečių distocijos atvejais padėti gali skirtingi veiksmai.

Kaip išvengti peties distocijos

Didžioji dalis akušerijos ir ginekologijos mokymų yra apie tai, kaip elgtis kilus tam tikroms komplikacijoms ar problemoms. Man labiau patinka išvengti pačios probleminės situacijos, jei tai įmanoma. Nors tam tikrais atvejais peties distocijos išvengti neįmanoma, yra daug būdų sumažinti jos atsiradimo tikimybę.

Netrikdomas gimdymas

Kai moterys gali gimdyti instinktyviai, be nurodinėjimų ir įsikišimų, jos yra pajėgios padaryti neįtikėtinų dalykų. Esu mačiusi labai neįprastų gimdymo pozų ir judesių, kurie, kaip paaiškėdavo pasirodžius kūdikiui, buvo labai efektingi ir logiški. Ir užstrigusio peties atveju instinktyvūs gimdyvės dubens judesiai paprastai „paleidžia“ kūdikį be dramų.

Kantrybė

Kūdikiui reikia įsitaisyti patogioje padėtyje, leisiančioje lengviausiai pralįsti pro mamos dubens kaulus. Kai mes skubiname gimimą, kūdikiui gali pritrūkti laiko atlikti šiuos prisitaikymo judesius. Gimdymo sukėlimas ir skatinimas, taip pat ir instrumentinis gimdymas didina peties distocijos tikimybę (Gherman 2002). Nurodinėjimas gimdančiai moteriai, kada ir kaip smarkiai stangintis, taip pat gali įstumti kūdikį į dubenį nespėjus atlikti šių subtilių padėties pakeitimų.

Taip pat esu įsitikinusi (nors neradau tyrimų apie tai), kad traukiant kūdikius jie gali užstrigti tarp moters dubens kaulų. Užgimus kūdikio galvytei kito sąrėmio laukimas gali atrodyti tarsi amžinybė (gali užtrukti 5 minutes ar net ilgiau) ir gali kilti noras liepti gimdyvei stumti ir tuo pat metu truktelėti naujagimį už galvytės. Tačiau kūdikis šį brangų laiką gali panaudoti pasisukimui, kuris būtinas, kad petukai sėkmingai užgimtų. Kol kiekvieno sąrėmio metu vyksta bent mažiausias pasikeitimas ir kūdikio tonai geri, galima laukti. Prisikandus liežuvį ar prisėdus savo rankas, jei kitaip neišeina. Dažniausiai pečiai užgimsta su kitu sąrėmiu po galvytės užgimimo, tačiau taip yra ne visada. Kitas sąrėmis gali tiesiog pasukti kūdikį tam, kad dar kito sąrėmio metu galėtų užgimti petukai. Stebėkite ir patys pamatysite.

Proaktyvumas dėl epidūro

Epidūras visiškai pakeičia gimdymo fiziologiją ir instinktyvų moters elgesį. Kai tik padaromas epidūras, su mintimi apie aktyvų gimdymą galima atsisveikinti. Mano manymu, „aktyvus gimdymas“ nėra būtinas, kai moteris yra netrikdoma – ji pati instinktyviai pasirinks reikiamas gimdymo pozicijas nenurodinėjant. Tačiau aktyvus gimdymas yra būtinas moteriai su epidūru. Padėti moteriai su epidūriniu nuskausminimu turėtų būti sunkus darbas. Pasakyti moteriai, kaip jai keisti pozicijas ir padėti tai padaryti tuomet turi gimdymą prižiūrintis medikas. Ir čia svarbios tampa dubens apimčių padidinimo gudrybės.

Gimdymas gulint pusiau sėdomis padidina peties užstrigimo riziką, nes dubuo neturi galimybės atsiverti: kryžkaulis negali nusistumti nugaros link ir uodegikaulis negali išsitiesti. Taip dažniausiai gimdo moterys su epidūriniu nuskausminimu (Lietuvoje – visos stacionare gimdančios moterys – vert. past.) Nepaisant to, daugelis moterų yra pajėgios pakeisti poziciją, jei joms padedama ir jei ligoninės lovą galima reguliuoti. Yra įmanoma atsitūpti laikantis už lovos atkaltės, taip pat moterys gali atsiklaupti ir pasilenkti per lovos kraštą nepaisant to, kad apatinės kūno dalies beveik nejaučia. Jeigu judėti ypatingai sunku, visada įmanoma pasiversti ant šono. Dažnai keisti pozicijas stangų metu gali būti sudėtinga, tačiau tai gali turėti didžiulę įtaką rezultatui.


Ką daryti esant peties distocijai

Nepaisant visko, ką moteris ir ja besirūpinantis medikas daro, kai kurie kūdikiai vis tiek užstringa. Ir nors peties distocijos pasitaiko labai retai (1:200), žinoti, ką daryti, yra naudinga. Visų pirma svarbu situacijos nepabloginti, todėl:
 • negalima kūdikio traukti, nes tai tik dar labiau sužeis petį. Tai yra dažniausia klaida, nes žmonės tokioje situacijoje dažnai supanikuoja. Traukimas gali sužaloti kūdikio peties rezginį (žr. filmuką aukščiau). Tokiu atveju medikui gali tekti bylinėtis. A. Johnsono straipsnyje įvardijama tokia medicininė-teisinė perspektyva: "... jau daug metų yra priimta manyti, kad akušerinis peties rezginio paralyžius yra per stipraus kūdikio traukimo už galvos padarinys – tais atvejais, kai kūdikio petys yra užkliuvęs už gaktikaulio."
 • Negalima nukirpti virkštelės, net jei ji yra glaudžiai apsivijusi kūdikio kaklą. Kol virkštelė nepaliesta, vis dar yra šansų, kad kūdikis gauna deguonį, o tai suteikia daugiau laiko ir vėliau padeda gaivinant.
 • Būtina kalbėtis su gimdyve. Visada galima rasti laiko paaiškinti moteriai, kas vyksta ir kodėl turi būti daroma tai, kas yra daroma, ar paprašyti jos leisti kažką padaryti.
Čia yra filmukas, iliustruojantis, kodėl kūdikių traukimas yra bloga praktika:
Visi mes mokomės ir įsisaviname informaciją skirtingais būdais. Vesdama mokymus aš pristatau dvi skirtingas praktikas dėl dviejų skirtingų priežasčių.

HELPERR – įprastinė praktika

Raidžių reikšmės:

H - kviesti pagalbą
E -  įvertinti epiziotomijos poreikį
L -  McRobertso manevras pakeliant gimdyvės kojas
P -  spaudimas virš gaktikaulio
E -  įėjimas: pasukimo manevrai
R -  patraukti kūdikio rankytę gimdyvės sėdmenų pusėje
R -  perversti pacientę ant rankų ir kelių


Filmukas, iliustruojantis siūlomą praktiką:
http://www.youtube.com/watch?v=jV6g427UMxY

Taigi antroji „E“ HELPERR technikoje reiškia „įvertinti epiziotomijos poreikį“. Kol kas realiame gyvenime dar nesu mačiusi, kad kas nors realiai tai darytų. Visų pirma reikia jaustis labai drąsiai, kad bandytum įterpti žirkles į tokią įtemptą ir suspaustą vietą prie pat kūdikio veido. Antra – jeigu tikrai būtina įkišti rankas vidun, tai ir bus padaryta. Ir plyšimas tuo metu bus tikrai mažiausias rūpestis. Esu girdėjusi, kad pirmoji E turėtų būti skirta žodžiui „Explain“ (paaiškinti), kas, mano manymu, yra daug geriau. Kita HELPERR problema yra prielaida, kad moteris yra ant nugaros – o dėl to dažniausiai kūdikio petys ir užstringa. Pirmi du manevrai (McRobertso ir spaudimas virš gaktikaulio) yra efektingi tik tada, kai petys užstrigo ties gaktikauliu – kitais atvejais tai tėra brangaus laiko švaistymas.

Gerai, ši technika kritikuotina. Žinau, kad kai kurie žmonės naudoja santrumpas tam, kad lengviau įsimintų sekas, taip pat žinau, kad ligoninė tikisi, jog ši seka bus vykdoma. Taip pat dėl teisinių priežasčių atrodys geriau, jeigu bus dokumentuota, kad visa HELPERR seka buvo įvykdyta. Kadangi tai yra įprastinė praktika, čia neduosime instrukcijos, kaip tai padaryti. Pradžioje pateiktose nuorodose yra puikios instrukcijos. Tačiau pridėjau filmuką, parodantį, kaip veikia McRobertso manevras (pateikiamas skambant klasikinei muzikai!).

HOLISTINIS būdas

HELPERR taktikos ribotumas aiškiai pasimato tada, kai prielaidų dėl pozicijos (aukštielninka, atsilošusi gimdyvė) ir aplinkos (ant ligoninės lovos/kėdės) nėra. Jeigu petys užstringa moteriai gimdant stačiai nedideliame vonios kambarėlyje – kaip tuomet atlikti McRobertso manevrą? Arba jeigu kūdikio petys užstrigo vidinėje dubens plokštumoje ar už sėdimųjų kaulų, pirmosios HELPERR technikos nebus efektyvios.

Tad turint omenyje padėčių gausą bei įvairias aplinkas, kur gali vykti gimdymas, ir įvairias vietas moters dubenyje, kur gali užstrigti kūdikio petys, medikai turi sugebėti galvoti plačiau nei siūloma HELPERR. Taip pat tai turi būti paprasta ir greita. Užstrigus petukui reikia dviejų dalykų, kad petį/pečius išlaisvintume.

Pirma, turi pasikeisti mamos dubens apimtis ir mamos poza

Tą galima padaryti padrąsinant moterį judėti ir ieškoti jai patogių pozų. Geriausias pasirinkimas priklausys nuo to, kokioje pozoje ji yra dabar. Dažniausiai tiesiog judesio, reikalingo norint pakeisti pozą, pakanka tam, kad petys būtų išlaisvintas. Galima paprašyti moters arba padėti jai pakeisti dubens apimtį šiais būdais:
 • pakeliant koją aukštyn ir/arba į šoną, pavyzdžiui, užkeliant ant gimdymo baseino krašto arba kėdės krašto. Be to, dar galima judinti dubenį pirmyn ir atgal.
 • McRobertso manevrą galima atlikti, jei moteris jau guli aukštielninka. Jeigu ji stovi keturpėsčia, galima ją guldyti ant nugaros. Tokio judesio gali pakakti, kad kūdikis būtų išlaisvintas.
 • Gaskin manevras – iš sėdimos pozicijos pereiti ant visų keturių (panašiai kaip atvirkščias McRobertso manevras). Jei moteris gimdo stovėdama, gali padėti nusileidimas ant visų keturių..
 • Vokiškas būdas – mano draugė, akušerė pribuvėja iš Vokietijos, atsiuntė įdomų straipsnį apie gimdyvės judesius esant peties distocijai. Mano studentė vokietė, studijuojanti akušeriją, išvertė ir paaiškino man šį tekstą bei pateikė daugiau iliustracijų. Remdamasi vertimu padariau šį informacinį PDF dokumentą.

Antra, turi pasikeisti kūdikio apimtis ir poza

Suglaudus pečius jų skersmuo pasidaro mažesnis. Pasukus pečius į įstrižinį dubens diametrą atsiras daugiau laisvos vietos. Daugiau informacijos apie dubens kaulus galite rasti ankstesniame įraše. O visų žemiau surašytų manevrų aprašymus galite rasti teksto pradžioje pateiktose nuorodose.
 • Spaudimas virš gaktikaulio (kartais vadinamas Rubino pirmuoju manevru)
 • Rubino manevras (kartais vadinamas antruoju Rubino manevru, nes stengiamasi padaryti lygiai tą patį, tik jau iš vidaus)
 • Medvaržčio (woodscrew) manevras
 • Atvirkščias Medvaržčio (reverse woodscrew) manevras
 • Apatinės kūdikio rankos ištraukimas
 • Pažastinis traukimas (paaiškintas Ansell 2009 penktame skyriuje) arba apatinės rankos pažasties raukšlės traukimas (traukimas neužkišant pirštų į kūdikio pažastį, bet traukiant suėmus už pažasties raukšlės)
Nėra eilės tvarkos, kuria galima išbandyti visas šias pozicijas ir veiksmus. Viskas priklausys nuo to, kiek judri yra gimdyvė; kokia jos dabartinė poza; ar yra galimybė pateikti į jos dubenį, pvz., kiek ir kurioje vietoje įmanoma įkišti pirštus (jei prireiktų). Pavyzdžiui, Rubino II manevrą padaryti lengviau nei spaudimą virš gaktikaulio tais atvejais, kai motina yra pasilenkusi į priekį. Tokiu atveju dubenyje iš nugaros pusės yra daugiau vietos, ir šią vietą lengviausia pasiekti tada, kai moteris yra pasilenkusi į priekį.

Nėra svarbu, kaip šie manevrai vadinasi ir kur tiksliai pavyks įkišti pirštus. Ir netgi kur būtent yra užstrigęs kūdikis – jei to nežinome. Svarbiausia įkišti ranką, surasti kūdikį (jo petį, nugarą, krūtinę) ir stumiant pasukti ir ištraukti jį. Svarbu išlaisvinti kūdikį, o prisirišimas prie pavadinimų ir sekų gali sukelti daugiau įtampos ir pavėlinti rezultatą.

Holistinis būdas reiškia, kad esamoje situacijoje naudojame tinkamus judesius ar veiksmus tinkamu laiku. Esu sukūrusi sąrašą, kuriame išvardijami manevrai ir situacijos, kada jie yra tinkami. Šį sąrašą naudoju ir manevrus demonstruoju savo mokymuose per pratybas. Tad jeigu nėra galimybės sudalyvauti mano mokymuose, jums teks išsiversti be vizualinės informacijos.

FlipFLOP

Gail Tully yra sukūrusi techniką peties distocijai, kuri pakeičia tiek moters klubų apimtį ir formą, tiek kūdikio pečių apimtį ir formą. Ši technika santrumpų mėgėjams pavadinta FlipFLOP. Visą informaciją su paveiksliukais apie šią techniką galite rasti spinning babies tinklaraštyje.

DRASTIŠKI VEIKSMAI

Kai niekas iš aukščiau aprašytų veiksmų nepadeda, dar yra ir kitų išeičių. Šie pasirinkimai dažniausiai sužaloja motiną arba kūdikį (informacija nuorodose straipsnio pradžioje). Šie desperatiški veiksmai prasmingi tik tuomet, kai jau buvo išbandyta visa kita. Aš pažįstu sveiką dvimetį, kurio mamai buvo padarytas cezario pjūvis po sėkmingo Zanvanelli manevro. Šiuo atveju virkštelė buvo nepažeista ir funkcionuojanti. Deja, kartais nepriklausomai nuo to, kas yra daroma, kūdikio išgelbėti nepavyksta..

FILMAS

Čia galite pamatyti peties distocijos atvejį, kai buvo gimdoma namie, vandenyje: Taip pat šiame įraše yra gera proga stebėti, kaip atliekamas gaivinimas nepažeidus virkštelės, tokiu būdu užtikrinant, kad kol kūdikis dar nekvėpuoja savarankiškai – deguonį jis gauna iš placentos per virkštelę.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą