Virkštelės kraujas

arba

Kiek kamieninių ląstelių bankas kainuoja kūdikiui?


Stebuklingas išgijimas

Ne per seniausiai technologijos.lt pasirodė straipsnis apie cerebriniu paralyžiumi (CP) nuo gimimo sergantį dvejų metų berniuką, kurį pavyko išgydyti nuo šios nepagydomos ligos panaudojant jo paties virkštelės kraujo kamienines ląsteles. Interviu apie šią nepaprastą išgijimo istoriją berniuko Rajano mama pasakoja, kaip kamieninės ląstelės pateko į nepagydoma laikyta liga sergančio berniuko organizmą: jos buvo atšildytos, ir nuplovus konservantus sulašintos berniukui į veną kartu su fiziologiniu tirpalu. To pakako, kad kamieninės ląstelės nukeliautų į pažeistas smegenis ir jas atstatytų. Visa laimė, kad atsakingi ir toliaregiški Rajano tėvai pasirūpino, kad gimimo metu jų sūnaus kamieninės ląstelės būtų paimtos ir išsaugotos kamieninių ląstelių banke. Argi ne taip?

Kamieninių ląstelių bankai

„Po gimdymo virkštelė kartu su placenta prieš 20 metų buvo tiesiog išmetamos ar kasamos po medžiu. Tačiau šiandien žinoma, kad virkštelės venoje esantis kraujas yra vertingas dėl jame esančių kamieninių ląstelių ir yra naudojamas gydant daugiau nei 80 ligų“, – rašoma Lietuviško kamieninių ląstelių banko puslapyje. „Šios ląstelės neskausmingai ir be jokios žalos gali būti surenkamos kūdikio gimimo metu iš audinių, kurie tradiciškai po kūdikio gimimo yra išmetami.“. Tad jeigu gamta mus apdovanojo tokios didžiulės vertės dovana (kamieninėmis ląstelėmis) ir jos nereikalingos ką tik gimusiam kūdikiui, tikrai neapdairu jas tiesiog išmesti. Bet ar tikrai per milijonus metų evoliucijos gamta galėjo padaryti tokį akibrokštą? Sukurti didžiulį gydymo potencialą turinčių ląstelių ir kraujo rezervą tam, kad jis liktų nepanaudotas?

Kūdikio kraujas ar virkštelės kraujas ?

Kūdikio, esančio įsčiose, kraujotaka smarkiai skiriasi nuo mūsų kraujotakos. Esminis organas, užtikrinantis kūdikio išgyvenimą įsčiose, yra mamą ir būsimą naujagimį jungianti placenta. Per placentą vyksta intensyvi medžiagų apykaita. Maistingosios medžiagos, vanduo, gliukozė, vitaminai patenka į vaisiaus kraujotakos sistemą. O irimo produktai iš vaisiaus kraujotakos grąžinami mamai. Tačiau be maisto ir šalinimo produktų apykaitos, placenta turi dar vieną labai svarbią funkciją. Įsčiose esančiam mažyliui ji atstoja plaučius. Per ją vyksta dujų mainai – kūdikis gauna deguonį ir pašalina anglies dvideginį.

Analogiškas mechanizmas veikia ir mūsų organizme. Iš mūsų širdies arterijomis kraujas pasiekia mūsų plaučius. Ten atiduoda anglies dvideginį, įsisotina deguonimi ir tuomet venomis keliauja atgal į širdį. Jeigu suaugęs žmogus vidutiniškai turi apie penkis litrus kraujo, tai 500 ml (10 proc.) šio kraujo visą laiką yra plaučių kraujotakoje. Ši širdies-plaučių-širdies kraujotakos sistema vadinama mažuoju kraujo apykaitos ratu, ir nuo įsčiose esančio kūdikio kraujotakos skiriasi tuo, kad yra kūno viduje, o ne išorėje. Gal dėl to kraujo, esančio mažajame apykaitos rate, niekada nevadiname „plaučių krauju“ arba „plaučių venų krauju“.

Kiek kitaip yra įprasta įvardinti kraujotakos dalį, esančią už naujagimio kūno ribų. Kraujas, esantis placentoje ir kūdikį su placenta jungiančioje virkštelėje, kažkodėl nevadinamas kūdikio krauju. Jį mes vadiname virkštelės krauju, taip klaidingai sudarydami įspūdį, kad kūdikiui šis kraujas nereikalingas.

Kas vyksta po gimimo?

Gimus 3,6 kg kūdikiui, jo kūnelyje yra apie 300 ml kraujo ir dar apie 150 ml kraujo yra placentoje. Jeigu ką tik gimusį kūdikį su nepažeista virkštele padėtume ant svarstyklių, galėtume stebėti, kaip per kelias minutes jo svoris padidės 100 g ar net daugiau. Suprantant vaisiaus kraujotakos mechanizmą šio svorio pokyčio priežastys yra akivaizdžios. Užgimus vaikeliui ir gimdai toliau susitraukinėjant kraujas iš placentos per virkštelę keliauja į kūdikį. Šie papildomi 100 ml užpildo naujagimio plaučių kraujotaką (kuri iki gimstant naudojo tik 7 proc. savarankiškam kvėpavimui reikalingo kraujo kiekio), pripildo plaučių alveoles ir paruošia plaučius savarankiškam darbui. Taip pat šie 30 proc. „papildomo“ kraujo gausiai aprūpina kitas organų sistemas ir paruošia jas savarankiškam darbui: dar nepradėjusiam kvėpuoti naujagimiui deguonimi ir gliukoze įsotintas virkštelės kraujas užtikrina centrinės nervų sistemos aprūpinimą, raudonieji kraujo kūneliai iš placentos papildo naujagimio raudonųjų kraujo kūnelių atsargas, taip užtikrindami efektyvų deguonies išnešiojimą naujagimiui pradėjus kvėpuoti. Taip pat šis „papildomas“ kraujas reikalingas efektyviam kepenų, inkstų ir virškinimo sistemos darbui. Būdamas šiltas, jis palaiko naujagimio kūno temperatūrą ir atlieka dar daug naudingų gamtos jam numatytų funkcijų.

Stebuklinga virkštelė

Visas šis „kraujo perpylimas“ įvyksta per kelias minutes po kūdikio gimimo. Kaip šis procesas vyksta ir kada jis baigiasi, galima pamatyti stebint ką tik gimusio kūdikio virkštelę. Nuostabios virkštelės nuotraukos, darytos kas kelias minutes po kūdikio gimimo, pateiktos JAV sertifikuotos akušerės Stephanie Soderblom tinklaraštyje. Čia pateiksiu tik porą jų:


Pirmoje nuotraukoje matoma ką tik gimusio kūdikio virkštelė. Ji stora, violetinė. Joje aiškiai matosi stora vena, kuria kūdikiui keliauja deguonimi, kamieninėmis ląstelėmis ir įvairiomis kitomis medžiagomis aprūpintas kraujas, ir nuo kūdikio atgal grįžtančios dvi plonesnės arterijos. Stebint virkštelę galima matyti, kaip ji pulsuoja kartu su naujagimio širdele. Pirmą minutę iš kūdikio į placentą grįžtančios arterijos užsidaro. Tuomet didžioji virkštelės vena dar kelias minutes tiekia naujagimiui kraują iš placentos. Kai visas naujagimiui reikalingas kraujas pasiekia savo šeimininką, virkštelė baigia savo darbą ir tampa balkšva, plona bei suglebusi (antra nuotrauka).

Įprastas nusikaltimas

O štai šioje nuotraukoje matome tai, ką tegalėčiau pavadinti nusikaltimu. Stora, pilna, kraują pilnu pajėgumu naujagimiui perduodanti virkštelė užspausta ir paruošta nukirpti.
Pasaulinė sveikatos organizacija nurodo tokius apribojimus vaikų kraujo paėmimui: ne daugiau 5 proc. viso organizme esančio kraujo galima paimti per 24 val. ir ne daugiau kaip 10 proc. viso organizme esančio kraujo galima paimti per 8 savaites. O užspaudus virkštelę iškart po gimimo kūdikis netenka apie 30 proc. kraujo. Ir tai įvyksta pirmąją gyvenimo dieną, pirmomis akimirkomis. Kartu su prarastu krauju naujagimis netenka placentos teikiamo kraujo rūgštingumo reguliavimo, gliukozės, papildomų raudonųjų kraujo kūnelių, kamieninių ląstelių ir, kas svarbiausia, jis netenka deguonies šaltinio. Jeigu naujagimis yra stiprus ir sveikas, jis tikriausiai tai ištvers. Tačiau silpnesniems, sunkų gimdymą išgyvenusiems ir neskubantiems pradėti kvėpuoti mažyliams šis nusikaltimas gali turėti skausmingų ir visą gyvenimą atsiliepiančių padarinių.

Ydinga praktika

Štai, pavyzdžiui, dabartinis SAM ministro patvirtintas naujagimių specialiojo gaivinimo algoritmas numato, kad pirmomis sekundėmis po gimimo nepradėjusį kvėpuoti naujagimį reikia tuojau pat atskirti nuo mamos, padėti šiltoje aplinkoje ant kieto pagrindo ir pradėti gaivinimo veiksmų seką. Tai reiškia, kad kūdikis, kuriam ypač svarbu neprarasti vienintelio deguonies šaltinio (iki jam pradedant kvėpuoti deguonimi jį aprūpinti gali TIK placenta) ir gauti visus vėlyvo virkštelės užspaudimo teikiamus privalumus, pagal dabartinę tvarką yra atskiriamas nuo placentos kraujotakos anksčiau, nei organizmas įgyvendina evoliucijos numatytą natūralaus gaivinimo planą. Po šios lemtingos priešlaikinio virkštelės nukirpimo klaidos deguonies stygių medikai bando kompensuoti intubuodami mažylį, o kraujo trūkumą bando atstatyti lašinėmis. Tokia pati situacija ir su visais neišnešiotukais bei kūdikėliais, gimstančiais Cezario pjūvio operacijos metu. Visi jie netenka didelės dalies kraujo, o kartu su juo – deguonies ir kitų naujagimiui itin svarbių medžiagų. Ir šios netektys naujagimiui gali būti lemtingos. Vienas iš pavyzdžių, kaip naujagimiui gali atsiliepti priešlaikinis virkštelės nukirpimas, yra deguonies stygiaus ir nepakankamo aprūpinimo krauju sukelti smegenų pažeidimai (hipoksinė - išeminė encefalopatija) ir cerebrinis paralyžius. Dažniausiai šie sutrikimai atsiranda dar kūdikėliui esant gimdoje arba kaip komplikuoto gimdymo padariniai. Tačiau priešlaikinis virkštelės nukirpimas iš tokio kūdikėlio atima paskutinę viltį gyventi visavertį gyvenimą. Mat anksčiau laiko nukirpus virkštelę organizmas nebegalės pagydyti savęs išnaudodamas nuostabią virkštelės kraujyje esančią gamtos dovaną – kamienines ląsteles.

Kamieninės ląstelės

Susirašinėjau su Lietuvos kamieninių ląstelių banku ir klausinėjau jų apie tai, kaip surenkamas virkštelės kraujas. Keli įdomūs faktai, kuriuos man pateikė kamieninių ląstelių banko atstovė:
 • Virkštelės kraujas turi būti surinktas iki atsidalijant placentai, nes po to virkštelė nebepulsuoja, subliūkšta ir tada kraujo paimti nebeįmanoma.
 • Kraujo surenkama apie 50–60 ml, kartais pavyksta surinkti iki 150 ml.
Ir nors buvau patikinta, kad kraujas tikrai nėra surenkamas naujagimio sąskaita, banko atsiųstas virkštelės kraujo surinkimo vaizdo įrašas liudija priešingai. Atkreipkite dėmesį į tai, kokia stora pilna ir violetinė yra virkštelė, iš kurios surenkamas kraujas:Kita berniuko Rajano istorija

Prisiminkime dvejų metų berniuką Rajaną, kuris sirgo cerebriniu paralyžium ir pasveiko. Kokius faktus žinome?
 1. CP diagnozę Rajano tėvai išgirdo netrukus po Rajano gimimo. 
 2. Berniuko Rajano virkštelės kraujas buvo surinktas ir užšaldytas kamieninių ląstelių banke. 
 3. Atšildžius ir suleidus kamienines ląsteles atgal į berniuko kraujotaką CP buvo išgydytas.
Dabar leiskite užduoti jums dedukcinį klausimą:
Kas būtų buvę, jei Rajano virkštelės kraujas, užuot surinktas ląstelių bankui, būtų pasiekęs teisėtą savininką jam gimstant, o ne po dvejų metų?
Atsakymą, tikiu, surasite patys.

Tolimesniam skaitymui:

19 komentarų:

 1. Puikus straipsnis. O kaip tuo atveju kai virkštelė buna apsiviniojusi aplink kaklą? Mūsų atveju buvo nukirpta paaiškinant, kad apsivyniojus buvo.

  AtsakytiPanaikinti
 2. yra ir apie tai straipsniukas: http://informuotaspasirinkimas.blogspot.com/2013/02/apsivijusi-virkstele-puikus-atpirkimo.html

  AtsakytiPanaikinti
 3. Dėkojame Laimai už išsamų straipsnį ir iš dalies su juo sutinkame nors pasaulyje yra dvi stovyklos už ir prieš, ši teorija kažin kodėl nėra įrodyta jokiais oficialiais medicininiais tyrimais...
  Tuo tarpu CryoSave šiuo klausimu laikosi neutralios pozicijos ir virkštelės nukirpimo momentą palieka spręsti tėveliams bei medicinos personalui, o neišnešiotukų kraujo apskritai nerenka.
  Manau neprieštarausite, kad nepriklausomai kada bus nukirpta virkštelė, joje ir placentoje vistiek lieka neįkainojamo turto, kuris dažniausiai būna išmetamas. O šiandien surinkto kraujo kiekis, dėl jau aprobuojamos ląstelių padauginimo technologijos, praranda savo aktualumą ir suteikia neriboto panaudojimo galimybes.
  Taip pat patariame atkreipti dėmesį, kad be virkštelės kraujo rekomenduotina išsisaugoti ir/ar pačią virkštelę dėl joje gausiai esamų dar vertingesnių mezenchiminių kamieninių ląstelių, kurių panaudojimo galimybės yra ženkliai platesnės nei virkštelės kraujo ląstelių. Ir sutiksite, kad virkštelės jau tikrai niekas iš kūdikio neatima, priešingai išsaugo ją jam ir jo šeimai..
  Todėl visus interesantus kviečiame atvykti konsultacijai ir patiems sužinoti visus už ir prieš, ir tik tada priiminėti labai svarbų sprendimą dėl tik kartą žmogaus gyvenime pasitaikančių unikalių galimybių..
  Su geriausiais linkėjimais
  Pagarbiai
  CryoSave Lietuvos klientų aptarnavimo skyrius

  AtsakytiPanaikinti
 4. CryoSave,
  Rekomenduoju susipažinti su šiais tyrimais: http://www.cordclamping.info/publications/articles
  Taip pat rekomenduoju peržiūrėti po mano straipsniu esančias nuorodas. Tuomet galėsime kalbėti apie tai kas yra ir kas nėra įrodyta oficialiais medicininiais tyrimais.
  Dėl to, kad placentoje lieka kraujo net ir tada, kai virkštelei leidžiama pilnai nupulsuoti - pritariu. Negana to, egzistuoja būdai, kaip išgauti tą likusį kraują jau po placentos gimimo. Tik nesu girdėjusi, kad tai būtų daroma Lietuvoje...
  Taip pat pritariu išsakytoms mintims dėl virkštelės išsaugojimo. Tai, turint noro ir galimybių, iš tiesų įmanoma padaryti be žalos kūdikiui.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Laima,
  Šiose nuorodose daugumoje atvejų išvardinti atskirų medikų straipsniai, kuriuose yra atspindima jų nuomonės, bet ne klinikiniai tyrimai. Taip yra ir keli tyrimai, bet tik dėl neišnešiotų kūdikių ar cezario pjūvio atvejais dėl kurių mūsų nuomonė sutampa.
  Džiugu, kad pritariate naujagimio audinių išsaugojimo būdams, kurie nekelia jokios žalos, o būdų yra tikrai įvairių. Tad viskas priklauso nuo tėvų valios ir akušerių profesionalumo, o tokių Lietuvoje tikrai yra.
  Svarbu, kad diskusijose gimsta tiesa...

  AtsakytiPanaikinti
 6. CryoSave,
  Mes dabar diskutuojame ar atidėtas virkštelės perspaudimas sveikam išnešiotam naujagimiui yra geriau nei priešlaikinis, tiesa?
  Štai ši dvynukų nuotrauka puikiai iliustruoja mūsų diskusijos objektą.Vieno iš nuotraukoje esančių naujagimių virkštelei buvo leista nupulsuoti, kitam ji buvo perspausta vos gimus. Ar žiūrint į šią fotografiją galite pasakyti, kuris iš naujagimių gavo visą jam priklausantį kraują, o kuriam kraujo pritrūko?
  Beje, kalbant apie tyrimus, gal žinote bent vieną per pastaruosius 20 metų publikuotą tyrimą, kuris patvirtintų priešlaikinio virkštelės kraujotakos pažeidimo naudą? Nors vienoje (neišnešiotukų, cezarinukų ar išnešiotų naujagimių) grupėje?
  Mano požiūriu, jums vertėtų akcentuoti žalos nekeliančius naujagimio audinių išsaugojimo būdus. Jeigu paruoštumėte medžiagą apie pačios virkštelės išsaugojimo naudą ir panaudojimo galimybes - mielai publikuočiau ją šiame tinklaraštyje. Būtent šiomis temomis kalbant jūs esate stiprūs. Ko negalėčiau pasakyti apie jūsų poziciją dėl priešlaikinio virkštelės perspaudimo etikos.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Laima,
  Mes tikrai neginčijame galimos žalos, tik konstatuojame faktus. Ir todėl labai aiškiai deklaruojame savo neutralumą ir sprendimo teisę šiuo klausimu paliekame tėvams.
  Būtent, kadangi yra ir visiškai saugių būdų ir kitų vertingų išsaugojimui audinių, prašytume pakoreguoti savo straipsnį atitinkamai, nes tėveliai jį perskaitę, negauna informacijos apie galimas alternatyvas ir sprendimo būdus, o tik vienpusišką neigiamą info, todėl gali atsisakyti šios unikalios galimybės. O juk šių audinių neišsisaugojimas gali turėti negrįžtamų pasekmių ne tik vaiko sveikatai, kad ir kada nors susirgus kritine liga, bet ir gydant kitus šeimos narius...
  Medžiagos apie virkštelės audinio išsaugojimą galite rasti tiek mūsų interneto puslapyje: www.cryo-save.com/lt tiek ir apskritai internete ieškant informacijos apie mezenchiminių kamieninių ląstelių (MSC) panaudojimą medicinoje.
  Mes šią medžiagą Jums taip pat mielai pateiksime. Atsiūskite prašau savo kontaktus į el. pašto adresą lt@cryo-save.com
  Dėkojam
  Iki malonaus
  CryoSave

  AtsakytiPanaikinti
 8. CryoSave,
  Rašydama šį straipsnį neturėjau ir neturiu tikslo reklamuoti jūsų teikiamų paslaugų. Mano tikslas - įspėti tėvus apie tai, kad priešlaikinis virkštelės kraujotakos nutraukimas yra žalinga praktika. Nepriklausomai nuo to, ar šis veiksmas atliekamas siekiant surinkti kuo daugiau kraujo kamieninių ląstelių bankui, ar dėl kokių kitų priežasčių. Šios pozicijos aš nuosekliai laikausi ir savo straipsnio turinio nekeisiu.
  Na o jūs puikiai dirbate savo darbą ir tikiu, kad atrasite būdų, kaip informuoti tėvelius apie platų jūsų teikiamų paslaugų spektrą be manęs. Nuoširdžiai tikiuosi, kad savo konsultacijų metu jūs elgiatės atsakingai ir informuojate interesantus ne tik apie jūsų paslaugų naudas, bet ir apie galimas rizikas.
  Jeigu ateityje turėsite medžiagos apie tai, kaip surinkti kraują iš jau užgimusios placentos ir kas Lietuvoje gali tą padaryti - parašykite. Šia informacija mielai pasidalinsiu su savo skaitytojais.
  Linkiu sėkmės,
  Laima

  AtsakytiPanaikinti
 9. Laima,
  Dėkojame už palinkėjimus.
  Mes neprašome reklamuoti mūsų paslaugų, tik prašome pasiekinėti objektyvią ir visapusišką informaciją.
  Nedidelis pastebėjimas būtų, kad šeimos minėtus audinius renkasi ne bankui, o sau.
  Jūsų prašytą info apie klinikinius tyrimus, kurie yra atliekami su virkštelės audinio kamieninėmis ląstelėmis (MKL) skaitykite čia: www.nature.com/nrm/posters/mscs/mscsposter.pdf
  Pagarbiai
  CryoSave

  AtsakytiPanaikinti
 10. Iš virkštelės audinio išskiriamų kamieninių ląstelių klinikiniai tyrimai atliekami gydant šias ligas:
  Cerebrinis paralyžius, Išsėtinė (dauginė) sklerozė, Autizmas, Alzhaimerio liga, I tipo diabetas, Kepenų cirozė, Reumatoidinis artritas, Sisteminė raudonoji vilkligė (Lupus), Transplantato prieš šeimininką liga, Hipoksinė išeminė encefalopatija (HIE), Aplastinė anemija, Ataksija, Kardiomiopatija, Nugaros smegenų pažeidimas, Smegenų traumos.
  Šaltinio svetainės adresas: http://parentsguidecordblood.org/diseases.php#standard ]

  AtsakytiPanaikinti
 11. Gal turite informacijos, ar įtakoja virkštelės užspaudimo momentą motinos neigiamas rezus faktorius?

  AtsakytiPanaikinti
 12. Kuo daugiau kraujo iš placentos nukeliauja pas vaikutį - tuo mažiau jo lieka placentoje. T.y. tuo mažesnė tikimybė, kad Rh teigiamo vaisiaus eritrocitai pateks į Rh neigiamos mamos kraują. http://www.bmj.com/content/1/5802/721)

  AtsakytiPanaikinti
 13. Čia trumpa ir senoka žinutė apie tai: https://www.youtube.com/watch?v=Rd8hqa4mWIo
  Man tik darosi baisoka, kiek moterys visko pačios turi žinoti ir kaip nesmagu, kad eini pas profesionalus ir abejoji jų profesionalumu, o dar blogiau, kad turi įrodinėti, pavadinkim, medicinines "naujoves" kaip neskubėjimas kirpti virkštelės ar vandenmaišio neplėšimas

  AtsakytiPanaikinti
 14. Šitas labai vaizdingas video: https://www.youtube.com/watch?v=W3RywNup2CM

  AtsakytiPanaikinti
 15. O po kiek laiko konkreciai turi buti nukirpta virkstele?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Yra skirtingų nuomonių. Vieni sako po 90s., kiti sako po poros minučių. Yra netgi manančių, kad virkštelę geriausia nukirpti po to, kai jau užgimė placenta.
   Bendra taisyklė būtų tokia - kai kūdikis jau kvėpuoja, per virkštelę nebeteka kraujas ir nesijaučia pulsavimo - tada jos užspaudimas ir nukirpimas jau yra saugus.

   Panaikinti
 16. Laba diena. Apmaudu, kad pirmo kudikio gimimo metu nesidomejau. Gimdziau naturaliai, bet net nepaklause, ar noreciau palaukti nupulsavimo. Placentos neparode ir nepasiule pasiimti... Jauciu nuoskauda. Vis delto, ziurekim i ateiti. Jeigu antras kudikis gimtu CP budu, ar imanomas virksteles nupulsavimas? Ar yra kokiu variantu, kad istrauktu vaika su placenta is karto? Kaip geriausia daryti? Dekoju.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Techniškai įmanoma. Tik klausimas, ar pavyks rasti Lietuvoje specialistų, kurie su tuo sutiktų. Bet pabandyti verta.

   Panaikinti