Gimdymo skatinimas – faktai, kuriuos medikai yra linkę nutylėti

Dažna lietuviška gimdymo istorija skamba maždaug taip: gimdymas prasidėjo spontaniškai. Sąrėmiams sustiprėjus moteris atvažiavo į ligoninę. Personalas įvertino gimdos kaklelio atsidarymą ir pasakė moteriai, kada ji jau turėtų turėti vaikelį savo rankose. Tačiau laikas bėga, žadėtoji laimės valanda vis artėja, o gimdymą prižiūrinčių medikų veidai niaukiasi. Gimdos kaklelis atsidarinėja ne taip greitai, kaip buvo tikėtasi... Sąrėmiai nepakankamai dažni arba neužtektinai efektyvūs. Ir štai gimdymą priimantis gydytojas ateina su labai viliojančiu pasiūlymu – padėti moteriai pagimdyti greičiau. Kiekvienas skausmą jaučiantis žmogus norėtų, kad jo kančios truktų kuo trumpiau. Todėl dažna gimdyvė sutinka su šia „pagalba“ per daug nesigilindama į rizikas.

Kas slypi po pasiūlymu pagimdyti greičiau?


Yra Vilniuje tokia Gedimino pilis. Pilies kalno aukštis yra apie 50 metrų ir norintiems aplankyti pilies bokštą tenka paėjėti nuolaidžiu aplink kalną vedančiu taku. Ėjusieji šiuo taku žino, kad neskubant šį atstumą galima įveikti net nesuprakaitavus, o užkopusius Vilnius apdovanos nuostabiais vaizdais. Tačiau ar yra bandžiusiųjų užlipti į Gedimino kalną stačiais (35'–40') jo šlaitais? Aš esu. Tiesa, tai dariau prieš daugelį metų, kai kalnas dar nebuvo „nudepiliuotas“ ir jo šlaituose augo dideli, seni ir tvirti medžiai. Už jų galėjau laikytis kopdama, į juos atsirėmusi galėjau pailsėti. Užlipti gal ir pavyko greičiau, tačiau po šios kelionės buvau suplukusi, pavargusi ir purvina. Ir nors pajutau alpinisto džiaugsmą, kad pasiekiau viršukalnę anksčiau už kitus, šio nuotykio pakartoti man daugiau niekada nešovė į galvą.

Kodėl tekste apie gimdymo skatinimą pasakoju apie savo paauglystės patirtis? Todėl, kad gimdant viskas labai panašu kaip lipant į kalną. Atstumas visada yra tas pats. 10 cm – tiek turi prasiverti moters gimdos kaklelis, kad pro jį galėtų praslysti kūdikis. Bet esama skirtingų būdų tuos 10 cm pasiekti. Vienas būdas – neskubant kopti į viršūnę nuožulniu, gamtos mums numatytu keliu. Kitas, sunkesnis kelias yra ropštis į statų šlaitą. Ir priklausomai nuo skatinimo būdo bei unikalios kiekvieno organizmo reakcijos į skatinamuosius gali paaiškėti, kad šis status šlaitas ne tik pareikalaus iš jūsų visų jėgų, bet ir atims bet kokias tarp sąrėmių likusias poilsio akimirkas.

Esminė rizika – gimdos perskatinimas


Viena iš didžiausių rizikų, kurias sukelia gimdymo skatinimas, yra gimdos hiperstimuliacija, arba perskatinimas. Ši komplikacija apibūdinama kaip daugiau nei penki sąrėmiai per 10 minučių arba sąrėmių trukmė, viršijanti dvi minutes. Tai patyrusios moterys pasakoja apie protą temdantį, plėšantį, nesiliaujantį skausmą ir apie sąrėmius be jokių pertraukų. Tokie sąrėmiai gali sukelti gimdos plyšimą, o tai gali baigtis gimdos šalinimo operacija ir prarasta galimybe kada nors dar susilaukti vaikų.

Ši komplikacija labai pavojinga ne tik mamai, bet ir kūdikiui. Kiekvieno stipraus sąrėmio metu, dėl padidėjusio slėgio sutrinka vaisiaus-placentos kraujotaka ir aprūpinimas deguonimi. Kad pajustume, kaip kūdikis sąrėmio metu išgyvena deguonies trūkumą, turėtume kokioms 30 sekundžių sulaikyti kvėpavimą. Tai nėra labai sunku, ir jeigu tarp tokių sulaikymų darysime poros minučių pertraukas, be didelio vargo galėsime taip „treniruotis“ porą valandų. Tačiau pabandykite nekvėpuoti pagal perstimuliuotos gimdos scenarijų, kai sąrėmiai ilgesni nei 2 minutės arba kartojasi dažniau nei kas dvi minutes. Kaip manote, kiek ilgai tai ištvertumėte?

Be deguonies trūkumo, kūdikis patiria ir fizinį spaudimą. Paprastai gimdymo metu sąrėmiai po truputį stiprėja nuo 20–30 mm Hg gimdymo pradžioje iki 70–90 paskutiniams gimdos kaklelio centimetrams atsidarant. Kad įsivaizduotumėte, ką sąrėmio metu patiria kūdikis, užsidėkite ant rankos kraujo spaudimo matuoklį ir pripumpuokite jį iki norimo slėgio. Pajusite, kaip toks slėgis spaudžia nedidelį jūsų rankos plotelį. O įsivaizdavę visą save apvyniotą spaudimo aparatais, pripumpuotais iki, tarkime, 80–100 mm Hg ir tokiame slėgyje laikomais daugiau nei dvi minutes, suprasite, ką perskatintos gimdos sąrėmio metu jaučia kūdikis.

Turbūt nereikia būti mediku, kad suvoktum, jog tokios sąlygos (stiprus spaudimas ir ilgi deguonies bado intervalai) yra pavojingos kūdikio sveikatai ir net gyvybei. Tai atsispindi kūdikio širdies veikloje, ir pamatę šiuos pavojingus pakitimus medikai turės gelbėti naujagimį užbaigdami gimdymą instrumentų (replių ar vakuumo) pagalba arba atlikdami skubų cezario pjūvį.

Kitos rizikos


Skatinti gimdymo veiklą didelėmis vaistų dozėmis ilgiau nei 6 valandas nerekomenduojama dėl didėjančios gimdos atonijos rizikos. Gimdos atonija – tai situacija, kai skatinamųjų persisotinusi gimda nustoja į juos reaguoti. Tai reiškia, kad gimus vaikučiui ir placentai, gimda nebegali susitraukti ir užspausti placentą maitinusių kraujagyslių. Tokiu atveju gimdyvė gali mirtinai nukraujuoti.

Taip pat skatinant gimdymą gali prieš laiką atsisluoksniuoti placenta, o tai jau gresia ne tik pogimdyviniu kraujavimu, bet ir kūdikio mirtimi įsčiose.

Jeigu per skatinimui skirtą laiką moteris nepagimdo, jai bus atliekamas cezario pjūvis. Jeigu vis dėlto pagimdo – dėl itin stiprių sąrėmių ir greitesnio nei buvo numatyta gamtos gimdymo didėja tarpvietės plyšimo rizika. Tad vienaip ar kitaip tikimybė, kad po skatinimo neprireiks chirurginės pagalbos, – maža.

Tarp kitų skatinimo sukeliamų rizikų verta paminėti emboliją vaisiaus vandenimis – EVV. Tai labai staigi ir pavojinga gimdymo komplikacija, kai vaisiaus vandenys patenka į motinos kraujotaką. Yra manančių, kad embolija vaisiaus vandenimis gali įvykti dėl skatinimo sukelto per didelio gimdos slėgio. Ši komplikacija, nors reta, tačiau dažniausiai mirtina tiek kūdikiui, tiek mamai.

Neseniai publikuotasi tyrimas apie gimdymo sužadinimo/skatinimo įtaką vaikų polinkiui į autizmą nustebino net pačius studijos autorius. Ištyrę daugiau nei 600 tūkst. gimdymų autoriai pastebėjo, kad vaikai, gimę skatinant,  23 proc. dažniau serga autizmu.

Dėl visų šių rizikų jums sutikus su gimdymo skatinimu jūsų gimdymas tą pačią akimirką bus perkvalifikuotas į aukštos rizikos gimdymą. Ir tai yra teisinga – nes tiek jūs, tiek jūsų kūdikis atsiduriate pavojuje. Bandant išvengti neigiamų skatinimo padarinių vaisiaus tonai (širdutės plakimas) turės būti matuojami dažnai ar netgi nuolatos, o tai reiškia, kad galite atsisveikinti su aktyviu gimdymu. Jūsų laukia lova, diržai ant pilvo ir pypsintys aparatai šalia.

Kodėl įprasta skatinti spontaniškai prasidėjusią gimdymo veiklą?


Yra toks dalykas, vadinamas partograma. Tai rekomendacinis grafikas, įsegamas į kiekvienos ligoninėn atvykusios moters gimdymo istoriją ir rodantis, kaip laikui bėgant gimdymas turi progresuoti ir kada jis turi baigtis. Lietuviško grafiko ilgis – 15 valandų. Rekomendacinė kreivė pirmą kartą gimdančioms baigiasi ties 13 valandų, jau gimdžiusioms – ties 9 valandom. Tiek laiko natūraliam gimdymui skiria ligoninė, o nespėjančioms pagal grafiką siūlomas skatinimas. Ir nors rutininis partogramos naudojimas nėra mediciniškai pagrįstas, mūsuose tai vis dar yra įprastinė praktika.

Kitas skatinimo tikslas – padėti moteriai pagimdyti natūraliais takais ir taip išvengti cezario pjūvio. Tikslas gražus, priemonės – atrodytų – pateisinamos. Tačiau šiai hipotezei koją pakiša tyrimai, pagal kuriuos spontaniškai prasidėjusio gimdymo skatinimas nesumažina Cezario pjūvio tikimybės.

Dar viena priežastis skatinti – įtariamas pavojus kūdikiui. Kitaip sakant, kai yra požymių, leidžiančių įtarti, kad kūdikiui ne viskas gerai (sutrikęs širdelės ritmas, žali vaisiaus vandenys), – gimdymas skatinamas siekiant kuo greičiau „išgelbėti“ kūdikį iš pavojingos jam aplinkos.

Žali vandenys reiškia, kad kūdikis pasituštino dar būdamas įsčiose. Jeigu kūdikio širdies ritmas geras – vien tik mekonijaus (pirmųjų išmatų) buvimas vaisiaus vandenyse nėra pavojaus kūdikiui požymis. Tai greičiau požymis to, kad kūdikio virškinimo sistema yra subrendusi ir jau pradėjusi funkcionuoti. Mekonijus tampa pavojingas kūdikiui tik tuomet, kai jo patenka į naujagimio plaučius (aspiracijos mekonijumi sindromas). Paprastai gimimo metu kūdikiai gauna pakankamą deguonies kiekį per virkštelę ir kvėpavimo judesių įsčiose nedaro. Tačiau pajutęs deguonies stygių kūdikis gali pradėti instinktyviai žiopčioti (gaudyti orą) ir kartu su vaisiaus vandenimis „įkvėpti“ mekonijaus. Atrodo, logiška būtų kūdikiui, gimstančiam iš žalių vandenų, užtikrinti kuo geresni aprūpinimą deguonimi per sąrėmius ir stangas. Tačiau įprastinė praktika tokiu atveju yra gimdymo veiklos skatinimas, o tai tik pablogina deguonies tiekimą kūdikiui ir padidina aspiracijos mekonijumi riziką.

Kitas kūdikio „gelbėjimo“ skatinant scenarijus, kai pavojų kūdikiui rodo sutrikęs širdelės ritmas, yra toks pat nelogiškas kaip ir skatinimas dėl žalių vaisiaus vandenų. Juk neprotinga būtų viršyti saugų vairavimo greitį važiuojant blogo matomumo sąlygomis arba esant nekokybiškai kelio dangai. Taip pat ir gimdymas, kuris jau ir taip yra komplikuotas, neturėtų būti dar labiau komplikuojamas skatinant. Jeigu kardiotokograma (vaisiaus širdelės veiklą vaizduojantis grafikas) rodo rimtą pavojų kūdikiui, jis turėtų būti gelbėjamas atliekant skubią cezario pjūvio operaciją, o ne skatinant ir taip dar labiau apsunkinant kūdikio būklę.

Kodėl vis dėlto įtariamo pavojaus kūdikiui atvejais medikai skatina gimdymą nepaisant tokių veiksmų sukeliamo pavojaus? Tegaliu sugalvoti vienintelę priežastį. Komplikuoti gimdymai kelia nerimą medikams. Atsiranda noras kuo greičiau šią įtemptą situaciją išspręsti ir užbaigti. Vienaip ar kitaip. Esant tokiai motyvacijai skatinimas tampa logiška išeitimi, nes vienintelis dalykas, ką skatinimas tikrai sumažina, – tai gimdymo trukmę. Tokiu būdu gimdymas dažniau baigiasi iki darbo dienos pabaigos. Trumpesnį laiką užimama gimdykla, gimdyvę rečiau tenka perduoti kitai pamainai. Gimdymo skatinimas kaip logistikos priemonė ypač aktualus populiariems gimdymo stacionarams, kurių apkrovimas viršija numatytas galimybes ir gydytojams kartais netgi tenka susiremti dėl laisvos operacinės. Bet ar logistiniai patogumai yra pakankama priežastis manipuliuoti natūraliu gimdymu?

Informuoto paciento sutikimas


Yra toks Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo Įstatymas. Jame visas skyrius skirtas tam, kad paaiškintų, kaip medikai turi informuoti pacientus apie jiems siūlomas medicinines intervencijas ir kad tiktai gavę informuoto paciento sutikimą gali šias intervencijas vykdyti. Įstatyme numatyta, kad prieš atliekant bet kokią intervencinę procedūrą pacientui turi būti pateikiama informacija apie procedūros esmę, jos alternatyvas, pobūdį, tikslus, žinomas ir galimas komplikacijas ir galimus padarinius, jei procedūros būtų atsisakyta.

Taigi prieš pradedant skatinti gimdymo veiklą moteriai, kuriai gimdymo veikla yra prasidėjusi spontaniškai, medikas turėtų paaiškinti štai ką:

 • Intervencijos tikslas – sutrumpinti natūralaus gimdymo trukmę.
 • Gimdymas nuo skatinimo taps sunkesnis ir skausmingesnis, tokiu atveju gimdyti be nuskausminimo bus labai sunku ar net neįmanoma.
 • Dėl stipresnių, ilgesnių ir dažnesnių sąrėmių gali kilti pavojus kūdikiui. Tuomet jį tektų gelbėti instrumentiškai arba cezario pjūvio pagalba.
 • Dėl rizikos kūdikiui ir poreikio nuolat sekti jo būklę bus apribota moters galimybė judėti per sąrėmius.
 • Dėl skatinimo sukeltų pernelyg intensyvių sąrėmių gimda gali plyšti. Kūdikis gali žūti, o motina gali netekti galimybės susilaukti daugiau vaikų.
 • Placenta gali atsisluoksniuoti prieš laiką – tai kelia mirtiną pavojų kūdikiui.
 • Dėl gimdos pervargimo gali prasidėti gausus pogimdyvinis kraujavimas. Siekiant jį sustabdyti gali tekti išpjauti gimdą.
 • Jeigu gimdymas nebus skatinamas, jis tiesiog užtruks ilgiau. Tiek, kiek numatyta gamtos.


Jeigu gavusi visą šią informaciją gimdyvė sutiks būti skatinama, tuomet tai bus informuoto paciento sutikimas. Visais kitais atvejais spontaniškai prasidėjusio gimdymo skatinimas tėra įstatymo pažeidimas. Noras anksčiau užbaigti darbą nėra pateisinama priežastis skatinti gimdymą. Kaip ir noras greičiau parvažiuoti namo nėra pateisinama priežastis viršyti leistiną saugų greitį.

Tolimesniam skaitymui:

Nemedikamentiniai gimdymo skatinimo būdai
Gimdymo skatinimas prostaglandinais
Gimdymo skatinimas oksitocinu

42 komentarai:

 1. Labai geras straipsnis. Būtu idomu procentais kiek skatinimas baigiasi komplikacijomis?

  AtsakytiPanaikinti
 2. Vienareikšmiškai atsakyti neįmanoma. Daug kas priklauso nuo skatinimo būdo, jeigu skatinimas medikamentinis - nuo medikamentų rūšies ir dozės bei individualios organizmo reakcijos į vaistus. Bet apie tai bus kitas įrašas. Jau greitai ;)

  AtsakytiPanaikinti
 3. aciu labai labai uz straipsnius ir informacija, dar daugiau suzinojau baisiu faktu ir niuansu. Skatinamuju poveiki jau buvau pastebejusi is draugiu patirciu, kurios taip ir sakydavo - kokie geri medikai, komplikuota gimdymai sekmingai pabaige cezario pjuviu, taciau seka visada budavo tokia - skatinamieji, vaikelio tonu mazejimas, cezaris arba, geriausiu atveju, plysimas. ir niekas net nepagalvoja, kad tai skatinamuju rezultatas, o gydytojai toliau faini, nuskausminamieji ir skatinamieji taip pat...siaubas, kaip tai sustabdyti. Santariskes, Trakai, Tyzenhausai, Krykscioniskieji ir Mazylio namai, II Kauno Klinikos, visur..Mazylio namai net pasake, kad visais atvejais duoda skatinamuju...Kaip tai sustabdyti?!!!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Jetau, taip ir buvo.... vakuumas it 2laipsnio plysimas vos i 3 neperejo.... tik tiek kad ne nezinojau ka ten lasina i ranka.

   Panaikinti
 4. Labai naudingas straipsnis, ačiū. Pasirodo, nuojauta neapgavo, su manimi elgėsi ne tik neteisingai, bet ir neteisėtai.

  Nuvažiavau į ligoninę rami, sąrėmių dar nebuvo, tik vandenys nubėgo. Po poros valandų ligoninėje prasidėjo sąrėmiai, baimės jokios nebuvo, mąsčiau apie gerus dalykus, sąrėmių metu kvėpavau, ir skausmas nebuvo stiprus. Tačiau apžiūrėjus gydytojui (kuris nieko nepasakė, kokia mano situacija), po kurio laiko atėjo seselė ir prisitraukė švirkštą. Niekas net neklausė mano sutikimo, suleido ir viskas, net nebūtų pasakę, kokie tai vaistai, jei nebūčiau paklausus. Nė nespėjau paklausti, ar jie būtini, o jau suleido. Po kiek laiko norėjo suleisti nuskausminamųjų, nors man neskaudėjo, jaučiausi gerai, todėl atsisakiau. Dar vėliau atėjo ir nė neperspėję plėtė kaklelį rankomis. Gydytojas išėjo nieko nepaaiškinęs, o aš dar dešimt min. raičiausi iš skausmo, o galvoj vienas klausimas: kam mane šitaip kankina? Juk viskas buvo gerai, gimdymas vyko, kam reikėjo šitaip daryti? Po tokio siaubo ir skausmo, pozityvus nusiteikimas išgaravo, apėmė baimė, ir sutikau, kad suleistų nuskausminamųjų, nes tada jau skaudėjo nepakeliamai. Paklausiau seselės, kodėl man taip daro, tai atsakė: kad tiek atsidarytų gimdos kaklelis, užtruktų valandą, o čia va per kelias sekundes. Pagalvojau: geriau kad ir septynias valandas natūralių sąrėmių, čia bent situaciją kontroliuoji, kvėpuoji ir taip sumažini skausmą, negu šitoks pragariškas skausmas. Po poros valandų skausmingą procedūrą atliko dar kartą, o kad maža nepasirodytų, pastatė ir lašelinę su skatinančiais. Susidarė toks įspūdis, kad natūraliai pagimdyti tiesiog nesugebėčiau. O viduje, nors tokios informacijos nebuvau skaičiusi, kažkodėl bijojau, kad viskas nesibaigtų CP. Dabar, kai perskaičiau šį straipsnį, įsitikinau, kad mano baimės buvo pagrįstos, ko gero, buvom per plauką nuo CP, nes atsigulus ant stalo, sąrėmiai susilpnėjo, todėl atsuko,kad iš lašelinės dar daugiau vaistų lašėtų.

  Man tai buvo pirmas gimdymas, buvau naivi ir tikėjau, kad jei vaikelis nedidelis (kaip mano), tai CP tikrai negresia, o skatinamųjų suleidžia tik tada, kai gimdymas vėluoja dvi savaites (man prasidėjo beveik dviem sav. anksčiau). Nieko nežinojau apie egzistuojančius grafikus, į kuriuos turi "sutilpti" gimdymas, maniau, kad jei nėra pavojaus mamos ir/ar vaiko gyvybei ir sveikatai, intervencijos nedaromos, gimdymas trunka tiek, kiek lemta gamtos. Kokia buvau naivi...

  Nors skaičiau ir domėjausi apie gimdymą nėštumo metu, šio straipsnio, deja, neužtikau, todėl pasiklioviau aplinkinių patarimais: kam čia važiuoti iš anksto tartis dėl gimdymo, visi gydytojai geri, reikia pasitikėti, greitoji nuveš, kam rūpintis. Deja, dabar supratau, kad BŪTINA iš anksto nuvažiuoti, susipažinti su gydytoju, išsakyti savo pageidavimus ir ir viskuo viskuo domėtis pačiai, nes ne tik neatsiklaus ir informacijos apie riziką niekas nesuteiks, bet ir nepasakys kokie vaistai leidžiami.
  Tačiau išdėstyti pageidavimus tikriausiai galima tik privačioj klinikoj, todėl jei dar kartą gimdysiu, tikrai abejoju, ar važiuosiu į ligoninę. Tiesiog pamoka ateičiai: pasikliauti savo nuojauta, o ne kitų patarimais, ir žinoti, ko pati nori, nes kiti darys taip, kaip patogiau jiems, o ne tau.

  Apskritai natūraliai prasidėjusio gimdymo skatinimas ir "talpinimas į grafikus" man atrodo nehumaniška, todėl dabar puikiai suprantu moteris, gimdančias namie. Be to, gimdant namie, negresia "apžiūros", kurios, beje, irgi skausmingos. Suskaičiavau, kad per penkiolika valandų, praleistų ligoninėj, man gydytojai sukišo ranką į "gerą vietą" septynis kartus (iš kurių du kartus, kai plėtė kaklelį, t.y., pragariškas skausmas).

  AtsakytiPanaikinti
 5. TO SUM UP: man didžiausią siaubą ir skausmą sukėlė ne sąrėmiai (jie stiprėjo po truputį, buvau rami, "iškvėpuodavau" sąrėmius ir džiaugiausi, kad viskas gerai vyksta), ne gimdymo baimė (tokios išvis neturėjau), o medicininės intervencijos, kurios buvo atliekamos neatsiklausus, neperspėjus, neinformavus apie alternatyvas (dėl to sumažėjo pasitikėjimas savo jėgomis, pradėjau manyti, kad esu per silpna pagimdyti pati, apskritai subjuro nuotaika ir jaučiausi beviltiškai).

  Ačiū Dievui, viskas gerai baigėsi, abu su lėlium esam sveiki. Tačiau nors po gimdymo praėjo jau devyni mėnesiai, "medicininiai košmarai" neapleidžia, prisiminus drebulys krečia.

  AtsakytiPanaikinti
 6. TO SUM UP: man didžiausią siaubą ir skausmą sukėlė ne sąrėmiai (jie stiprėjo po truputį, buvau rami, "iškvėpuodavau" sąrėmius ir džiaugiausi, kad viskas gerai vyksta), ne gimdymo baimė (tokios išvis neturėjau), o medicininės intervencijos, kurios buvo atliekamos neatsiklausus, neperspėjus, neinformavus apie alternatyvas (dėl to sumažėjo pasitikėjimas savo jėgomis, pradėjau manyti, kad esu per silpna pagimdyti pati, apskritai subjuro nuotaika ir jaučiausi beviltiškai).

  Ačiū Dievui, viskas gerai baigėsi, abu su lėlium esam sveiki. Tačiau nors po gimdymo praėjo jau devyni mėnesiai, "medicininiai košmarai" neapleidžia, prisiminus drebulys krečia.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Jūsų istorija sunki. Man labai gaila, kad jums teko visą tai išgyventi. Tai, ką jūs patyrėte, nėra normalu ir tokių dalykų gimdymo priežiūroje būti neturėtų.
  Dėl jūsų "medicininių košmarų" - rekomenduoju pasidomėti http://www.psichotraumatologija.fsf.vu.lt
  Gali būti, kad išgyvenate potrauminį stresą. Tai yra normali reakcija į gimdymo metu patirtą smurtą. Galbūt su profesionalų pagalba Jums pavyks šią sukrečiančią patirtį palikti praeityje.
  Stiprybės Jums ir Jūsų mažyliui.

  AtsakytiPanaikinti
 8. perskaicius si straipsni supratau, kad vietoj nuskausminamuju, gavau doze skatinamuju, ko aisku man niekas nepasake, apskritai visa gimdyma dare ka norejo, be jokio perspejimo ar atsiklausimo... Gimdziau pries du metus VILNIAUS GIMDYMO NAMUOSE, ka patyriau ten nelinkeliau niekam...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ir as buvau be perspejimo skatinama, bet ne Lietuvoje, o JK. Pasake, kad stato lasine del skysciu...

   Panaikinti
 9. Man liūdna ir pikta skaityti tai, ką parašėte. Užjaučiu jus dėl to, ką išgyvenote. Jokia moteris neturėtų patirti tokio elgesio gimdymo metu. Jokia moteris niekada neturėtų to patirti.

  AtsakytiPanaikinti
 10. Ar yra gimdymo namai Lietuvoje, o gal tiesiog medikai juose, kurie būtų už natūralų gimdymą ir nesikištų su gimdos kaklelio plėtimu, vandenų nuleidimu, skatinimu, kirpimu, placentos lupimu?

  AtsakytiPanaikinti
 11. Vilniuje ir Kaune nėra gimdymo stacionaro, iš kurio nebūčiau girdėjusi negerų istorijų apie nebūtiną kišimąsi į gimdymo eigą arba be moters sutikimo atliktas procedūras.. Kol kas tik gerus atsiliepimus esu gavusi apie Pasvalio ligoninę ir sąlyginai neblogos istorijos iš Trakų.
  Taip pat esu girdėjusi apie medikus, kurie esant tam tikroms aplinkybėms nesikišo ir pilnai atsižvelgė į gimdyvės valią. Tos aplinkybės - išsilavinusi, sąmoninga, savimi pasitikinti gimdyvė, iš anksto su gydytoju suderintas gimdymo planas ir gimdyme dalyvaujanti gimdyvės padėjėja - dula.

  AtsakytiPanaikinti
 12. Pagimdžiau tris vaikelius. Prieš 5 metus Krikščioniškuose gimdymo namuose gimdžiau pirmagimį. Nors praėjo 5 metai, apie tas patirtis labai negera galvoti. Atvykau su nubėgusiais vaisiaus vandenimis. Sąrėmiai dar nebuvo prasidėję. Pamatavo vaisiaus tonus, vaikelis jautėsi gerai, liepė lipti ant kėdės gimdos kaklelio apžiūrai, tai man buvo labai nemaloni ir skausminga patirtis, bet buvo pasijuokta iš manęs, kad "jei jau man nemalonu du pirštus sukišus, tai kaip aš gimdysiu vaiką" . Kaklelis buvo prasivėręs 3-4 cm. Kadangi atvažiavom vėlai vakare, tai leido palatoj laukti. Praėjo naktis, tačiau sąrėmiai neprasidėjo, jaučiausi gerai, tik pavargusi po nemiegotos nakties ir labai laukiau natūraliai beprasidedančių sąrėmių. Keletą kartų buvau įspėta nieko nevalgyti ir daug negerti.Ryte vėl kaklelio apžiūra, niekas nepasikeitę. Keičiasi pamaina, nauja gydytoja vėl kiša pirštus matuoti atsidarymą. Žinojau, kad be vaisiaus vandenų, pagal jų reglamentus, negali laikyti ilgiau nei 6 valandas. O man jau buvo praėję 18 val. po vaisiaus vandenų nutekėjimo. Vis dar jokių sąrėmių. Pradėjo porinti apie visokias infekcijas, ir kad reikia skatinti, daugiau nebegalima laukti. Suleido vieną dozę, sąrėmiai neprasideda, suleidžia antrą. Ir tada prasidėjo tai, ką čia paskaičiau apie gimdos perskatinimą, sąrėmiai beveik nuolatiniai, be galo skausmingi, plėšiantys. Laipina mane ant gimdymo stalo, prašau, kad leistų gimdyti ne ant stalo, ne ant nugaros, akušerė tuoj pat numeta frazę "ar aš atsitūpus vaiką gaudysiu" . Gydytoja pradeda mane auklėti, kad seniai reikėjo skatinti, kad nereikėjo tiek laukti, kūdikį nuolat vadino bevandeniu. Stūmimo fazė truko kelias valandas, prasidėjo gąsdinimai kad nepagimdysiu, kad uždusinsiu vaiką, man stumiant užguldavo pilvą. Galiausiai pagimdžiau. Tiksliau jaučiaus lyg tą kūdikį būtų iš manęs išprievartavę. Ir iš ties net vaikeliui gulint ant krūtinės jaučiau ne palaimą, o pasišlykštėjimą, gėdą, skausmą. Siuvant III laipsnio plyšimą, lyg manęs nė nebūtų,gydytoja su akušere kalbėjosi, kokia netikusi aš gimdyvė. Gausiai nukraujavau. Kūdikėliui gulint ant krūtinės laukiau kol jis pats pradės ieškoti krūties, bet akušerė priėjusi, nieko neklaususi, pasakė, kad nesusiras pats ir įgrūdo krūtį į burnytę. Štai toks mano pirmasis liūdnas gimdymas. Vaikutis gimė sveikas, bet jis labai jautrus, nežinau ar tai turėjo įtakos kaip jis gimė. Kiti du gimdymai nors buvo žymiai švelnesni, tačiau vis tiek nepavykdavo išvengti bereikalingo kišimosi.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Skaitau jūsų istorija ir rieda ašaros, nes praėjus aštuoniems metams, dar negaliu apie tai šnekėti. Jus papasakojot viską, kaip aš jaučiausi po gimdymo, tą gėdos, pasišlykštėjimo jausmą, kad nesugebėjai pagimdyt savo vaikelio. Labai sunkiai atsigavau po trečio laipsnio plyšimo. Man net nedavė kūdikio pamaitint, jis buvo pamaitintas mišinuku.
   Po poros savaičių turėčiau susilaukti antro vaikelio, labai bijau, kad vėl nebūtų taip kaip prieš aštuonis metus.

   Panaikinti
 13. Laimute,
  Jūsų pasakojimą sunku skaityti. Užjaučiu Jus dėl tokios skaudžios patirties. Pati savo pirmagimę gimdžiau Krikščioniškuose panašiu laiku kaip ir Jūs. Skaitydama Jūsų istoriją patyriau déjà vu...
  Šiuo metu bendradarbiauju su teisinių paslaugų bendrove Horos, kuri sutiko pažeidimus gimdymo metu patyrusioms moterims (šeimoms) suteikti nemokamą teisininko konsultaciją. Galite parašyti gimdymo stacionarui prašymą padaryti Jums visų Jūsų medicininių dokumentų kopiją (pagal įstatymą jie privalo tai padaryti) ir kreiptis į teisininkus. Horos kontaktai: +37060516804, info@horosgroup.lt
  Gal būt tai padėtų kitoms moterims ateityje nepatirti to, ką patyrėte Jūs.

  AtsakytiPanaikinti
 14. tik po gimdymo taip pat aptikau straipsny..ir pasidare BAISU...nes man taip pat skatino gimdyma...naturaliai neprasidejo,kirpo kad nuteketu vandenys,gimdziau 8 valandas..aciu Dievui viskas gerai..esme tame,kad nebuvau taip pat perspeta apie galincius kilt pavojus..paskaicius steaipsni,baisu butu gimdyt dar karta..:/

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Man liūdna, kad į 8 val. trukusį gimdymą buvo tiek daug kišamasi, tačiau džiaugiuosi, kad viskas Jums baigėsi gerai.
   Dėl Jūsų baimės gimdyti dar kartą - ši baimė yra pagrįsta ir ji gali paskatinti Jus nuveikti daug reikalingų darbų. Sukaupusi daugiau žinių, daugiau suprasdama ir labiau pasitikėdama savo kūnu ir savo gimstančiu mažyliu kitą gimdymą būsite labiau pasiruošusi ir stipresnė. Galbūt dar susirasite dulą - moterį, galinčią suteikti Jums kvalifikuotą ne-medicininę pagalbą gimdymo metu. Ir yra visi šansai, kad antras Jūsų gimdymas bus visai kitoks.

   Panaikinti
 15. Man skauda širdį skaityti tokias moterų patirtis. Atlikusi praktikas skirtingose ligoninėse matau daugelį tų pačių papasakotų istorijų ir man labai liūdna ir pikta, nes aš stengiuosi daug skaityti ir domėtis bei žiūrėti vaizdo įrašų - plėsti ir kaupti žinias apie kitokią gimdymo priežiūrą. Skaitau informuoto pasirinkimo straipsnius, tada informuoju savo drauges. Man labai liūdna, kad medikai per ilgą darbo laiką taip atbunka ir tampa bejausmiais. Man baisu pagalvoti, kad mes kitaip mąstantys, turėsim dirbti įsprausti į rėmus, nes kitaip vyresni kolegos užspeis mus į kampą, nes nieks juk rimtai nežiūri į jauną specialistą. Net nebesinori ateity dirbti ligoninėje po tokių patirčių. Nes labai sunku kovoti su įsisenėjusiomis normomis, didelėjė ligoninėje esi tik varžtelis.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Dovile, ačiū labai už šį komentarą. Ačiū, kad esate neatbukusi, kad matote esamas problemas ir kad svajojate apie kitokią gimdymo priežiūrą. Labai norėčiau pasikalbėti su Jumis apie tai, ką galima būtų padaryti, kad pakeistume kai kurias negeras bet jau įsisenėjusias normas, kad tokie jauni ir šviesūs žmonės kaip Jūs galėtų dirbti nejausdami spaudimo iš kolegų.
   Parašykite man: informuotas.pasirinkimas@gmail.com

   Panaikinti
 16. Ačiū už straipsnį. Skaitau jūsų straipsnį ir suprantu, kad tokia ta realybė. Baisios problemos pas mus su gimdymo skatinimu. Labiausiai sukrečia tai, kad gydytojai, kurie turėtų padėti ir suprasti tokią riziką, ne tik kad neturi kantrybės palaukti, bet dar ir skatina tokių priemonių naudojimą.

  kursai nesciosioms vilniuje

  AtsakytiPanaikinti
 17. Labas visoms,

  Tikrai nebežinai kaip toliai elgtis laukiantis kito vaikučio...aš pagimdžiau du,dabar laukiuosi trečio ir galva visai susisukusi....
  Gimdant pirmaji kaklelis pats neprasidare - gyd.nuteike kad jis ir neprasidarys....tada skatinamieji,po ju neiśtvėrus skausmo - epidurinis nuskausminimas iš dvieju kartu,nes iś pirmo nepavyko padaryt anesteziologui.....pagimdzius gelbėjo mane pačia - tai buvo pasekmės epidurinio nuskausminimo.Baisiausia kad buvau atskirta nuo kudikio,nuo kurio nesinorejo trauktis ne per zingsni...dar buvo penktadienis,kai visi gyd.skuba namo...žodžiu smulkiai pasakojant dar daug visko papasakočiau,bet trumpiau -mane kaip sakant,atlašino lašelinėmis 3 paras,išraše irašyta buvo - Hipotezinis Likvoro sindromas...
  Sūnui jau 9 metai,mums viskas gerai,tik pasekmes juosmens dalyje vis primena kas buvo.Kiekviena ryta patartinos mankstos,kaip privalomi pusryčiai,nors pačiai dar tik 33....
  Kai pastojau antraji karta jau,kaip sakant buvau su patirtim ir maniau kad viskas bus kitaip,nebeleisiu kad dar kazkoks anesteziologas liestuos prie mano stuburo....visad buvau tik už naturalų gimdyma....atvaziavus gimdyt Staigmena - tos pačios gyd.ir akušeres,prie kuriu gimdziau pirmaji sunu pries 9 metus:-) Pamaniau,na jau ne - šikart jus manes ''nepaimsit'',aš jau pati viską žinau:-)
  Tik vat pasirode ,kad dukryte atsisukusi kakta i prieki - kaktine pirmeiga - sprendimas Cezario pj.Atėjusi anesteziologe labai stebėjosi kodel atsisakau pusinio nuskausminimo i stubura ir pageidauju pilnos narkozes ....parodžiau jai lapą kas nutike buvo pries tuos 9 m.Jai atrode,kad o kas jau čia tokio ??? Bet laikiausi savo.Buvo atlikta opercija pilna narkoze,pavyko viskas gerai.Vienintelio gaila - kad nepamatsi tik gimusio savo vaikiuko....
  Dukrytei neužilg 2 metukai,planuotai laukiam trečiojo...
  Tai ir mastau - kaip dabar ? Iš tikrųjų ką daryti,jei pačiai kaklelis neatsidaro ilgą laiką,skatinamųjų nesinori ur laukti nebegalima - TAI KĄ TADA....Belieka Cezaris ?
  Tikrai pasimetus esu....nors visada tikiu,kad pagimdysiu NATŪRALIAI PATI.....

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Labas vakaras,
   Jums po cezario gimdant natūraliai skatinimas apskritai neturėtų būti siūlomas. Dėl skatinimo didėja gimdos plyšimo rizika.
   Dėl kaklelio atsidarymo - jeigu jis atsidaro nuo sintetinio oksitocino, reiškia jis gali atsidaryti ir nuo natūralaus, jūsų organizme gimdymo metu išsiskiriančio oksitocino. Taigi planas - kuo ramiau ir kuo labiau atsipalaidavus leisti savo hormonams dirbti jų darbą. Natūralaus oksitocino išsiskyrimą skatina intymi, pritemdyta aplinka, artimo žmogaus parama, švelnumas ir prisilietimai. Taip pat saugumo ir pasitikėjimo jausmas. Jeigu Jums pavyktų gimdymo metu jaustis panašiai, kaip jautėtės vaikelio pradėjimo metu - turite labai gerus šansus prigaminti tiek natūralaus oksitocino, kad sintetinio Jums ir neprireiks.
   O jeigu gimdos kaklelis atsidarinėja lėčiau, nei nori gydytojas - tuomet galima svarstyti galimybę keisti... gydytoją.
   Labiau pasitikėti savimi, savo kūnu ir savo kūdikiu, Turėti daugiau informacijos apie galimus pasirinkimus ir svarbiausia vidinės stiprybės pastovėti už save ir savo mažylį - Jums gali padėti šie susitikimai nėščiosioms
   Arba, jeigu negalite lankyti šių susitikimų - tuomet rekomenduočiau apsvarstyti galimybę į gimdymą pasikviesti kvalifikuotą dulą. Dulų darbas yra padėti moteriai atsipalaiduoti, būti ramiai ir pasitikėti savimi. Ir jos tą darbą išmano.

   Panaikinti
  2. SVEIKI DAR KARTELI,p.LAIMA :)

   Daug laukti nebeliko iki gimdymo,jau 30 savaitele,bet baime vis dideja kazkodel....man atrodo,kad ne viska zinau,i ka atsizvelgiama nestumo metu,jei pries tai buvo daryta cezario op.Mano gyd. sako,o ka cia zinot,nestumas kaip nestumas,pasigimdysi ir tiek .....kai uzklausiau ar tiesa,jog si karta man skatinamuju neturetu siulyti,nes pries 2 m.buvo cez.op. - ji atsake,o kodel ne ?

   Zinot,pries ateinant pas gyd.is vakaro tu susidelioji klausimus,kurie tave kamuoja,bet kai gyd.nelinkusi klausytis ir visda laikosi tik savo tiesos,tu tiesiog pradedi jaust itampa,nebesinori ir toliau nieko beklausti...Iseini is kabineto nei gavusi atsakymus ,nei negavusi....kiti sako keisk gyd.,bet kai tiek beliko - nebesinori blaskytis.Taip ji gera specialiste,tik nelinkusi per daug bendraut ,isklausyt,o mums to labai reikia....

   Gaila,kad JUSU nera Klaipedoje :)......

   Jei rasit laiko,ar galetumet atsakyti i mano pamastymus ? I pirmaji gimdyma vaziavau mazai ka tezinanti apie visus epidurinius,nuskausminamus ir t.t.anksciau jau pasakojau JUMS savo istorija.I antraji gimdyma vaziavau su ta mintim ,kad sikart tikrai pavyks paciai pagimdyt ir jokiu epiduriniu bei nuskausminamu niekas man nesuleis :) taciau suleido skatinamuosius....Mano mintis iskart - ar tik nesikartos istorija kaip per pirmaji gimdyma ? Apeme liudesys,nebepasitikejimas nei savim nei daktarais tuo metu dirbusiais.....kai paaiskejo jog kaktine pirmeiga - cez.op. buvo nuspresta.Zinot tuo metu atrode - oooo,kaip gerai,kai viskas aisku.Pajutau lyg ir apsidziaugima ir palengvejima.....
   Dabar jau kai vaziuosiu treciojo gimdyt esu nusiteikusi pirmoje vietoje aisku - GIMDYT PATI IR TIKRAI ZINAU JOG JOKIU SKATINAMUJU IR KITU ''BRIEDU'',atsiprasant, MAN NEPRIREIKS.
   BET..... mano gyd. sako,o kaip tu galvoji...Pvz:. nubega vandenys,saremiu nera,kaklelis neprasidaro arba siek tiek prasidares ir sustoja veikla...tai kaip isivaizduoji,kiek laiko isbus vaisius taip be vandenu ???
   Na as tikrai to nezinau...o ji man-tai vat truputis skatinamuju ir pasigimdai.....
   As sakau busiu kategoriskai pries,o ji man - sypteli....tai vadinasi pasikalbejom....
   Tai ir mastau dabar,o kaip is tiesu buna : jeigu tokia ta situacija,tai kiek is tikruju laiko vaisius gali isbut be vandenu jiems ntekejus ir kiek aplamai galima laukt laiko to kaklelio atsidarymo ?

   Tiesiog norisi zinot tokio bent minimalaus supratimo,zinojimo kaip butu ar kaip buna , jei pvz:.

   1.NUBEGO VANDENYS,SAREMIAI ATSIRANDA,KAKLELIS PRASIDARINEJA,RAIKIA TIK ISLAUKTI KOL ATSIDARYS TIEK KIEK REIKIA - TAI KIEK GALIMA LAIKO LAUKTI TO NATURALAUS ATSIDARYMO,NEPAKENKIANT VAISIUI ? 8 val.,10 val. ar nors ir 20 val. ?
   2.O JEI NUBEGA VANDENYS,BET TOLIAU NERA VEIKLOS,TIK SIEK TIEK KAKLELIS PRASIDARO IR SUSTOJA - KAIP TADA,KIEK ILGAI GALIMA LAUKTI ?

   3.Ir kada butu tas galutinis taskas,kai butu galima nieko ilgai nebegalvojant atlikti cezario op.?

   TIEK DAUG PRIRASIAU,BET TIKIUOS ESME SUPRATOT,KAS NEDUODA MAN RAMYBES :)

   LAUKSIU JUSU ATSAKYMO - IS ANKSTO DEKOJU :)

   Pagarbiai - SANDRA


   Panaikinti
  3. Laba diena, Sandra,
   Labai gražiai į šiuos klausimus atsako australijoje dirbanti nepriklausoma akušerė ir dėstytoja Rachel Reed šiame straipsnyje: Pre-labour Rupture of Membranes: impatience and risk

   Panaikinti
  4. Laba diena..ačiū JUMS..bet tas straipsnis tik anglišku tekstu,ar ne ?

   Panaikinti
  5. Lietuviškai apie priešlaikinį vaisiaus vandenų nubėgimą skaitykite čia: Nubėgo vaisiaus vandenys, o sąrėmių dar nėra..

   Panaikinti
 18. Ačiu jums,LAIMA,už nuoširdžius patarimus :-) tapau dar protingesnė :-) tikiuos taip ir bus ,tik kartais žinot - dabar galvoji ir mastai vienaip,o nuvažiavus gimddyt - patys gyd.sukelia nervinę įtampą ir stresą.Bet tikiu ,kad viskas bus gerai :-)

  AtsakytiPanaikinti
 19. As dekoju labai nuosirdziai uz straipsnius taip pat, pasirodo mano isgirtas gydytojas ir gimdymas kuriuo buvau tokia patenkinta visai nebuvo naturalus :( visi isikisimai buvo, tik as maniau, kad cia yra pagalba man :) tik cia paskaiciusi supratau, kad gyd.ivardyta lasine "kad turetum jegu" buvo skatinamieji, kurie visai nebuvo reikalingi ir del to lovos rezimas paverte paskutine valanda kosmaru :( ot stai tau pasitikejimas gydytoju, su kuriuo tartasi buvo is anksto :( jis isgirtas tarp KMUK mediku, pasirodo be reikalo :( gaila....
  Ir nors as be galo, tikrai, dekinga Jums uz visa suteikiama informacija ir atsitiktinumui uz netiketai atrasta sita blog'a, bet nepasitikejimas isaugo visais ir viskuom :( Klausimas Jums: Jus nuolat rekomenduojate dulos pagalba, akcentuojate, kad tai labai gerai, net nuoroda kazkur maciau is Jusu straipsnio kur galima ja surasti,bet ar tai ne komercinis koks pasiulymas? Tik prasau, neisizeiskite, tiesiog panasu, kad pasitikejimo klausimas manyje zlugo dar ir visa gyd.sistema Lietuvoje :(

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Urte Vika, jūsų klausimas dėl dulų yra laiku ir vietoje. Tikrai rekomenduoju dulų pagalbą ir turiu tam rimtą pagrindą. Antras mano vaikas gimė šalia esant dulai. Atsimenu, kaip jos ramus pasitikintis balsas išvedė mane per tamsą, kai atrodė kad jėgų jau nebeturiu. Kaip kaskart mano akyse išvydusi baimę ji kartojo, kad mano kūnas veriasi, mano vaikelis ateina, kad aš stipri ir išmintinga ir viską darau gerai, kad jau greitai supsiu jį savo rankose. Kaip man padėjo jos kiekvieno sąrėmio metu daromas nugaros apačios masažas. Taigi savo kailiu esu patyrusi, kas yra gimdymas su dula. Todėl ir rekomenduoju.

   Jeigu kalbėti apie objektyvias priežastis dulai pasikviesti - tai svarbu suprasti, kad dula nėra gyd. sistemos dalis. Skirtingai nuo gimdymo stacionaro darbuotojų, dula nėra suinteresuota, kad gimdymas vyktų "pagal protokolą". Dula nesistengia gimdymo padaryti patogiu medikams. Ji nesirūpina ligoninės interesais. Dulos darbas yra atliepti gimdančios moters poreikius. Dula neturi priežasčių manipuliuoti. Dula yra laisva suteikti objektyvią informaciją apie siūlomas intervencijas, nes ji suinteresuota padėti moteriai einant bet kokiu jos (moters) pasirinktu keliu. Juk ir atlygį dula gauna iš gimdyvės, o ne iš gimdymo stacionaro. O kas moka, tas ir muziką užsakinėja.

   Dėl komercijos mano rekomendacijose - galiu jus užtikrinti, jokios materialinės naudos už šias rekomendacijas aš negaunu. Iš principo mano tinklaraštyje nėra ir nebus jokios reklamos ir jokių rėmėjų būtent dėl to, kad išlikčiau laisva nuo svetimų įtakų ir galėčiau atvirai rašyti tai, ką galvoju.

   Panaikinti
 20. Netycia uztikau jusu straipsni. Ka jus galite patarti skirtam skatinimui del festacinio diabeto. Man 39 savaites dabar, cukru reguliuoju dieta, svorio per visa nestuma visai is viso nepriaugau, turejau virssvori kuri vaisius turbut ir pasieme, gimdysiu UK , jie cia skiria skatinima apie 39 sav. Pirmas vaikelis gime gerai nors taip pat buvau su GD, bet tada pati ji pasibelde 37 +4 d, o si karta neskuba leliukas. As sutrikus, nes tikrai nenoriu skatinimo, kita vertus nenoriu statyti i pavoju leliuko. Gal patarsit kaip geriau pasielgti siuo atveju?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Sveiki, Inga. Apie gestacinį diabetą žinau per mažai, kad galėčiau patarti. Bet čia galite rasti daug informacijos apie šią nėštumo komplikaciją: Nėščiųjų diabetas

   Panaikinti
 21. Man būtų labai įdomu sužinoti statistiką, kiek proc. gimdyvių yra skatinamas gimdymas. nes iš aplinkinių atrodo, kad tai labai dažnas reikalas. ir kaip sužinoti, kada vaikas iš tiesų pernešiotas ir kada jam kyla reali grėsmė?

  AtsakytiPanaikinti
 22. Čia kalbama apie skatinimą spontaniškai prasidėjusio gimdymo. O ar reikia tokio sutikimo, jeigu vandenys nuleisti dirbtinai, irgi siekiant paspartinti gimdymą?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Įstatymas sako, kad bet kokios intervencijos gali būti atliekamos tik gavus paciento sutikimą. Išimtinai būtinoji medicininė pagalba pacienui 16+ metų gali būti suteikiama be jo sutikimo tik tais atvejais, kai pacientas negali savo valios išreikšti pats.

   Panaikinti
 23. Gimdžiau Kauno klinikinėje ligoninėje,Pas gydytoją kuris pasisako už natūralumą, atvykau
  11 val.vakaro, antras gimdymas vaisiaus vandenys dar nebuvo nubėgę , tai praplėte su pirštais kaklelį 6 val.ryto pastatė lašelinę klausiu kas tai sako skysčius reikia atstatyti t.y fiziologinis su skatinamaisiais .dabar turiu vaikelį su hiperaktyvumo sindromu .40 proc. patyrusioms skatinimą gimsta hiperaktyvūs vaikai

  AtsakytiPanaikinti
 24. Gimdziau tris ir visus norvegijoj. Pirmas vyko l letai ir skausmas buvo nerealiai stiprus,tad po nemazai val ir duju isbandymo visgi panorau epiduro,tada bande nuleist vandenis,kad veikla isibegetu,bet nieko nebuvo,tada gavau ir skatinamuju,nes beveik nieks nesikeite. Finale,prireike vakumo, nes sirdute letejo, o as nors turejau jegu stumt bet mazius vis grizdavo atgal,tad vakuumu padejo jam negrizt. Viskas baiges gerai. Antras lelius gime super gerai ir greitai. O trecias per 5 val be jokiu pagalbu,bet l skausmingai. Visose apziurose personalas per visus gimdymus buvo nuostabus-daug aiskindavo, mandagus, padedavo-super. Tik kai skatino taip smulkiai viso neispasakojo. Bet is komentaru kitu supratau,kad ne kas lietuvoj su gimdymo prieziura,kai moteriai reikia supratimo,palaikymo,padrasinimo,nuraminimo...gaila...

  AtsakytiPanaikinti
 25. Baisu dukra gimdo dabar ,jai nuleido gydytojai vandenis, nes rizika sake del vaikelio,dabar varys skatinancius...bijau baisiai,praejo 4 valandos,nieko nesidaro,o vaikelis juk be vandenu...dieve nezinau ka daryti

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Pasitikėkite medikais, kurie prižiūri Jūsų dukters gimdymą. Jie gal nėra dideli natūralaus gimdymo specialistai. Bet dirbti su komplikacijomis, jei tokių atsirastų, jie tikrai moka.

   Panaikinti
 26. Oj oj oj, tai bent straipsnis jūsų, jaučiuosi apsiskaičiusi laaabai :) Laukiuosi antro vaiko,gimdymo terminas už poros mėnesių.Pradžioje maniau,kad pabandysiu dar kartą pati pagimdyti,nors labai labai bijau,buvau nusiteikusi,kad pavyks.Tačiau artėjant termino dienai ta baimė vėl atsirado ir nedingsta..Pirmas gimdymas buvo baisus,ryte 7h atsistojusi iš lovos pajutau,kad šlapia,bėga per šlaunis.Pamaniau,kad vaikutis puslę užspaudė ir šlapimo nesulaikiau,taip pavarvėjo dar po truputį kelias h ir viskas baigėai,bet buvo neramu todėl pasidariusi visus dienos planuotus darbus sulaukiau vyro iš darbo ir 19h vakaro važiavome į ligoninę pasitikrinti.Gavau velnių,kad iš karto neatvažiavau,buvo nubėgę šoniniai vandenys,taip gyd. sakė.Paguldė į gimdymo palatą, gyd. atėjo 20h gal kiek po 20h nuleido vandenis..21h pradėjau jausti skausmus,kuo toliau tuo labiau skaudėjo.Vidurnaktį skausmas buvo labai jau didelis,prašėme epidūro,negavau,ateidavo kartais pažiūrėti kaip atsidariėja viskas,niekas nevyko..kaip buvo 1cm taip ir buvo..sąrėmiai visą naktį,vis stiprėjo.Rezultato jokio.Prasikankinusi skausme su vyru sulaukėme kitos pamainos,buvo apie 8-9h ryto,vyras iš karto prašė man epidūro,kad duotų nes jėgų nebeturėjau visiškai,buvo bemiegė naktis.Pagaliau gavau epidūra, buvo 10-11h. Veikė porą valandų tada suleido dar kartą ir veikė dar apie porą valandų.Deja kai davė epidūra pastatė ir skatinamųjų. Veikla prasidėjo,nustojus veikti nuskausminimui per porą valandų,nežmoniškuose skausmuose pagimdžiau dukrą.Pagalvojus plaukai šiaušiasi.. KLAUSIMAS: Ar gyd.turėjo teisę be mano sutikimo man vandenis paleisti?čia kad žinočiau kitą kartą :) ir ar galima aplamai atsisakyti visų skatinimų,praplėtimų pirštais ir t.t.? Jei taip, ką tuo atvėju gydytojai siūlo, cp?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Be jūsų sutikimo jokia intervencija jums negali būti atliekama. Išskyrus atvejį, kai jums reikia gelbėti gyvybę IR jūs negalite išreikšti savo sutikimo arba atsisakymo (pvz esate be sąmonės). Visais kitais atvejais intervencijų atlikimas be jūsų sutikimo yra grubus paciento teisių pažeidimas.
   Ir taip, jūs turite teisę atsisakyti visko, kas jums siūloma.

   Panaikinti