Kaip priversti moterį pagimdyti greičiau. I dalis

Nemedikamentiniai gimdymo skatinimo būdai

Trys dažniausiai akušerijoje naudojami mechaniniai gimdymo skatinimo būdai yra vaisiaus vandenmaišio plėvės arba dangalų atidalijimas, mechaninis gimdos kaklelio praplėtimas (rankomis arba panaudojant tam skirtas priemones) ir vaisiaus vandenmaišio praplėšimas (liaudyje vadinamas vandenų nuleidimu). Visos šios procedūros yra intervencinio pobūdžio ir daugiau ar mažiau pavojingos. Ir visos jos turi dar vieną bendrą bruožą – tai tyrimais patvirtinta efektyvumo stoka. Na, bet patyrinėkime į kiekvieną būdą atskirai.

Dangalų atidalijimas

Dangalų atidalijimas, dar kitaip vadinamas membranų atitraukimu, yra intervencinė akušerinė procedūra, kurios metu medikas įkiša pirštą (pirštus) pro prasivėrusį (arba ne) gimdos kaklelį ir sukamaisiais judesiais atplėšia vaisiaus vandenmaišį nuo gimdos sienelių. Manoma, kad atskyrus vandenmaišį išsiskiria natūralūs prostaglandinai – hormonai, padedantys paruošti gimdos kaklelį ir kartais net galintys suskatinti gimdymą. Tyrimai rodo, kad membranų atitraukimas nuo 38-os savaitės nepadeda išvengti užsitęsusio nėštumo (Cochrane studija), tačiau >40 savaičių nėščiosioms padidina tikimybę pagimdyti iki 42 savaičių be medikamentinių gimdymo skatinimo priemonių. 

Ši procedūra yra labai nemaloni ir skausminga. Po jos dar apie parą laiko gali būti jaučiamas mėnesines primenantis pilvo maudimas ir nereguliarūs sąrėmiai. Iki trijų parų gali būti pastebimas kraujavimas. Kaip ir bet kokios gimdos kaklelio apžiūros metu, taip ir atliekant šią procedūrą padidėja tikimybė įnešti infekciją. Taip pat dangalų atidalijimo metu gali būti pažeistas gimdos kaklelis arba pažeidus vaisiaus vandenmaišį sukeltas priešlaikinis vandenų nutekėjimas. 

Tačiau pagrindinė, mano manymu, problema yra ta, kad dangalai dažniausiai atidalijami be moters sutikimo ir jos iš anksto (arba iš viso) neinformuojant. Jeigu į nėštumo pabaigą kuri nors gimdos kaklelio apžiūros procedūra užtruko kiek ilgiau nei paprastai ir apžiūros metu jautėte stiprų tempimą, spaudimą ar skausmą – tikėtina, kad jums buvo atitrauktos membranos. Jeigu po apžiūros gydytojas įspėjo, kad gali pamausti pilvą ar pasirodyti kraujo – tuomet galite būti tikra, kad jums buvo atlikta ši  procedūra.

Mechaninis gimdos kaklelio praplėtimas

Štai kas apie tai rašoma 1996 m. knygoje akušerijos studentams „Gimdymo pagalba“: „Gimdos kaklelis plečiamas makštinio tyrimo metu, pirštais atsargiai įvairiomis kryptimis tempiant jo kraštus apie vaisiaus galvą.“ Prieš atliekant šią procedūrą knygos autoriai primygtinai pataria pasirūpinti gimdyvės nuskausminimu. Ir šis patarimas turi pagrindą, nes moterys, patyrusios tokią „pagalbą“ gimdymo metu, pasakoja apie skausmą, su kuriuo palyginus gimdymas tėra vieni juokai. Ir nors dabartinė literatūra nerekomenduoja naudoti šios technikos dėl didelės gimdos kaklelio plyšimo rizikos, ne paslaptis, kad daug kas šį metodą tebepraktikuoja tiek gimdymo skatinimui, tiek netgi gimdymo sužadinimui. Dažnai iš anksto gimdyvės neinformuojant ir nenuskausminant.

Naujesnėje literatūroje minimi „Foley“ kateteriai. Tai kateteriai, kurių viename gale yra pripučiama pūslė (pūslės). Toks kateteris įvedamas į gimdos kaklelį ir tada pripučiamas, taip priverčiant gimdos kaklelį prasiverti. Apie šią procedūrą lydinčius pojūčius net nesiryžtu kalbėti. 

Jeigu nė viena iš aukščiau suvardytų priemonių nepadeda,  „Gimdymo pagalbos“ autoriai siūlo gimdos kaklelį tiesiog prakirpti. 

Gimdos kaklelio plyšimas arba prakirpimas didina pogimdyvinio kraujavimo ir makšties infekcijos riziką, gali sukelti  ikivėžinius ir vėžinius susirgimus ir netgi padidina persileidimo ar priešlaikinio gimdymo kito nėštumo metu riziką. Todėl bet kokios procedūros, galinčios sukelti gimdos kaklelio plyšimą, turėtų būti atliekamos nebent tik gelbėjant kūdikio gyvybę.

Amniotomija 

Dar viena gimdymo eigą pagreitinanti akušerinė procedūra yra amniotomija. Šios procedūros metu specialiu kabliuku praplėšiamas vaisiaus vandenmaišis ir nuleidžiami vaisiaus vandenys. 
Ši, kaip ir visos kitos gimdymo skatinimui skirtos procedūros, yra vertinama prieštaringai.

Nepakanka duomenų teigti, jog amniotomija yra efektyvi priemonė siekiant sužadinti gimdymą. Ir priešingai vyraujančiai nuomonei, tyrimai rodo, kad ši procedūra tikrai nepadeda sutrumpinti spontaniškai prasidėjusio gimdymo.

Šios intervencijos efektyvumas yra abejotinas, be to, ji yra ir rizikinga. Tekant vaisiaus vandenims gali iškristi ar būti suspausta virkštelė. Jeigu virkštelė prisitvirtinusi plėvėse, jos gali plyšti per placentos kraujagysles. Didesnė chorioamnionito rizika. Plačiai apie amniotomiją, jos sukeliamas rizikas ir apie pačios vaisiaus vandenų pūslės funkcijas galite pasiskaityti šiame įraše. O reziumuojant galiu pasakyti tik tiek, kad vaisiaus vandenų pūslės funkcija gimdymo metu yra tolygiai paskirstyti sąrėmių sukeliamą slėgį ir apsaugoti kūdikį nuo kraujotakos tarp vaisiaus ir placentos sutrikimų. Kadangi ši pūslė dažniausiai anksčiau ar vėliau gimdymo metu suplyšta pati, o priešlaikinis dirbtinis jos įplėšimas nepagreitina gimdymo eigos, negaliu suvokti, kodėl ši intervencija vis dar yra taikoma rutiniškai. 

Juolab, kad nenuleidus vaisiaus vandenų vaikai gali gimti ir taip:
Jane McCrae fotografija. Daugiau jos darbų galima rasti čia.

Tolimesniam skaitymui:

Spontaniškai prasidėjusio gimdymo skatinimas
Gimdymo skatinimas prostaglandinais
Gimdymo skatinimas oksitocinu

10 komentarų:

 1. Gaila, nerodomos 2 paskutinės nuotraukos

  AtsakytiPanaikinti
 2. aciu uz issamu ir labai pagelbejusi straipsni.dabar kur kas geriau jauciuosi vakar atsisakiusi dangalu atidalijimo,kuri pasiule daktare apsilankymo metu(gyvenu uk).buvau labai nustebusi,kadangi esu 39 savaiciu dabar,antras nestumas ir dar ne nepasiekem numatytos datos.juolab,kad gydytoja nieko neaiskino apie sia procedura,apibudino kaip iprasta gimdos kaklelio apziura,po kurios pagimdysiu per keleta paru...sakau,aciu,noriu,kad vaikas ateitu i si pasauli naturaliai.dar keleta kartu perklause(ikyrokai)taciau sakau ne.:)aciu uz puikia info.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Labai gera tai girdėti. Linkiu jums ir jūsų pilvinukui sklandaus natūralaus gimdymo / gimimo.

   Panaikinti
  2. Labai gera tai girdėti. Linkiu jums ir jūsų pilvinukui sklandaus natūralaus gimdymo / gimimo.

   Panaikinti
 3. Sveiki as gyvenu UK man 39 savaites trecias vaikas pirmas naturalei antras cezaris man nekaip neatsidarineja kaklelis net su paciai stypriausiais skatinamaisiais lasindavo po 3 laselines ir nieko zodziu 3 vaikiuku nusprendziau naturalei bet jau nuo 38 savaites man idejo kazkoki baliona kad minkstintu kakleli ir darytusi bet va savaite ir nieko dabar sake pakrapstis su pirstais bandis jai ir tada nieko vel cp net baisu pagalvoti

  AtsakytiPanaikinti
 4. Sveiki as gyvenu UK man 39 savaites trecias vaikas pirmas naturalei antras cezaris man nekaip neatsidarineja kaklelis net su paciai stypriausiais skatinamaisiais lasindavo po 3 laselines ir nieko zodziu 3 vaikiuku nusprendziau naturalei bet jau nuo 38 savaites man idejo kazkoki baliona kad minkstintu kakleli ir darytusi bet va savaite ir nieko dabar sake pakrapstis su pirstais bandis jai ir tada nieko vel cp net baisu pagalvoti

  AtsakytiPanaikinti
 5. Laima, neberodo antros nuotraukos

  AtsakytiPanaikinti
 6. Suprantu, kad man katik per apziura padare dangalu atidalinima. Nieko nesake, nesiule. Pyktis ir liudesys begalinis.. ketvirtas nestumas. Visi anksciau naturalus be jokiu intervenciju, namie. Dbr >40sav. ginekologei uzkliuvo sirdies tonai per apziura siryt, kad labai kritineja, nusiunte i gimdymo namus tyrimui. Kardiograma viskas ok nieko nekimba pasirode. Visu savijauta ok. Bet neatsisakiau vaginalines apziuros;( ir va. skaudejo. Tepa krauju dbr. Maudzia. Bet labiausiai tai emociskai bloga!!!! Kaip taip vis dar galima! Nuspresti gydytojui uz tave pati, ir net nepasakyti.. isvaziavau namo. Laukti. Sako jau tuoj grisit. Veiksmas LT Antakalnio gimdymo namai, gydytoja buvo Rasa Grybauskaitė ��

  AtsakytiPanaikinti
 7. Moterys, manau, KMUK medikai (ir bet kuris medikas) gerokai kompetentingesni nei šio tinklaraščio autorė, tad geriau tarkitės, klauskite, domėkitės, o ne skaitykite emocijomis ir pagalvojimais, įsivaizdavimais paremtus tinklaraščio įrašus

  AtsakytiPanaikinti