Kaip priversti moterį pagimdyti greičiau. II dalis

Medikamentinis gimdymo skatinimas

Priklausomai nuo aplinkybių gimdymas gali būti skatinamas įvairiais sintetiniais hormonais. Mano žiniomis, šiuo metu akušerijoje yra naudojami dviejų rūšių sintetiniai hormonai – prostaglandinai ir oksitocinas. Prostaglandinai dažniau vartojami tais atvejais, kai moters gimdos kaklelis yra nesubrendęs (neprasivėręs, ilgas ir standus), bei atvejais, kai vaisiaus vandenų pūslė nepažeista. Jeigu vaisiaus vandenys nubėgę arba įmanoma juos nuleisti,  tuomet dažniau naudojamas oksitocinas. Taip pat oksitocinas dažniau naudojamas tais atvejais, kai skatinamas jau prasidėjęs gimdymas (ar bent jau tokias rekomendacijas man pavyko surasti). Daugiau apie oksitociną galėsite paskaityti kitame įraše, o dabar kviečiu pasinerti į prostaglandinų pasaulį

Prostaglandinai akušerijoje

Gimdymo metu natūralūs organizmo prostaglandinai atsakingi už gimdos kaklelio suminkštėjimą, sutrumpėjimą, prasivėrimą ir pasiruošimą gimdymui. Labai išsamų straipsnį apie organizme gaminamus prostaglandinus ir jų įtaką moterų vaisingumui, nėštumui ir gimdymui galite rasti čia. Šiuolaikinėje akušerijoje gimdos kakleliui brandinti (suminkštinti, sutrumpinti) ir gimdymui sužadinti naudojami dviejų rūšių prostaglandinų analogai:
  • Prostaglandinas E1 (misoprostolis)
  • Prostaglandinas E2 (dinoprostonas)
Prostaglandinas E1 (misoprostolis) yra gaminamas tabletėmis. Šios tabletės akušerijoje vartojamos dviem būdais – vaistas gali būti geriamas (čiulpiamas, laikomas po liežuviu, ryjamas) arba jo gali būti dedama į makštį ar gimdos kaklelį. Misoprostolis (skirtingai nuo oksitocino) sumažina cezario pjūvio tikimybę ir padidina šansus gimdymui įvykti per 24 valandas. 
Prostaglandinas E2 (dinprostonas) yra gaminamas gelio, tablečių ir vaginalinių žvakučių pavidalu. Šis sintetinis prostaglandinas taip pat kaip misoprostolis padidina tikimybę užbaigti gimdymą per 24 valandas, tačiau skatinimas dinoprostonu nesumažina cezario pjūvio operacijų tikimybės. Dėl didelės vaisto kainos ir sudėtingų transportavimo bei laikymo sąlygų šis vaistas mūsuose mažiau populiarus nei gerokai pigesnis misoprostolis. Tad didesnį dėmesį skirsiu būtent misoprostoliui. Juolab kad apie jį galima rasti daug ir tikrai įdomios informacijos.

Populiariausi akušerijoje – vaistai nuo skrandžio opų

Yra toks vaistas, vadinamas „Cytotec“. Jis skirtas uždegimo sukeltiems skrandžio gleivinės pažeidimams (opoms) gydyti. Tai vienintelė gamintojo anotacijoje nurodyta vaisto paskirtis.  
Kodėl tekste apie gimdymo skatinimą rašau apie kažkokius vaistus skrandžiui? Va čia ir prasideda visas įdomumas: „Cytotec“ yra vienintelis rinkoje sintetinis prostaglandino E1 analogas. Kitaip sakant, šiuo metu populiariausias akušerijoje gimdymo skatinimui naudojamas prostaglandinas yra sukurtas ir gamintojo užregistruotas kaip vaistas, skirtas TIK skrandžio gleivinės pažeidimams gydyti. Dar įdomiau tai, kad Lietuvoje šis vaistas nėra registruotas išvis.
„Cytotec“ šalutiniai poveikiai

Štai kas apie „Cytotec“ vartojimą nėščiosioms ir maitinančioms moterims rašoma gamintojo anotacijoje: „Nėštumo metu „Cytotec“ gali sukelti apsigimimus, abortą arba priešlaikinį gimdymą.“ <..> „Cytotec“ gali sukelti ir sustiprinti gimdos susitraukimus. Neatsižvelgiant į patvirtintas vaisto indikacijas, „Cytotec“ dar yra naudojamas gimdos kaklelio brandinimui bei pogimdyviniam kraujavimui sustabdyti esant gimdos atonijai. Esminiai neigiami vaisto poveikiai akušerijoje yra gimdos perstimuliavimas ir jo sukelti vaisiaus-placentos kraujotakos sutrikimai, gimdos plyšimas <..> vaisiaus vandenų embolija ir neigiami vaisiaus širdies ritmo pakitimai. <..> Indikacijas viršijantis vaisto panaudojimas siejamas su vaisiaus pasituštinimu dar esant gimdoje ir cezario pjūvio operacijos poreikiu. Taip pat registruojami gimdyvės šoko ir mirties, bei vaisiaus bradikardijos ir mirties atvejai.“ <..> Misoprostolis moters organizme greitai virsta misoprostolio rūgštimi, kuri yra biologiškai aktyvi ir patenka į žindančios moters pieną.

Kiti dažniau pasitaikantys vaisto vartojimo šalutiniai poveikiai yra:
  • Pilvo skausmai ir viduriavimas
  • Pykinimas ir vėmimas
  • Galvos skausmas, karščiavimas, šaltkrėtis

Štai ką apie „Cytotec“ vartojimą teigia JAV vaistų vartojimą kontroliuojanti maisto ir vaistų administracija (U.S. Food and Drug administration, FDA): “<..>  Misoprostolis gali būti skirtas gimdos kaklelio suminkštinimui ir gimdymo skatinimui. Taip pat kartais jis gali būti skiriamas siekiant sumažinti kraujavimą po gimdymo. Šių panaudojimo atvejų FDA nėra patvirtinusi. FDA nėra gavusi mokslinių tyrimų, įrodančių, kad toks misoprostolio panaudojimas būtų efektyvus ir saugus. Vaisto panaudojimas gimdyvei gali sukelti rimtus pašalinius poveikius, tokius kaip gimdos plyšimas. Plyšusi gimda gali sukelti gausų kraujavimą (dėl ko gimdą gali tekti pašalinti) ir motinos bei kūdikio mirtį…”

Neregistruoti vaistai ir įstatymas

Štai kas apie neregistruotų vaistų vartojimą rašoma Sveikatos sistemos įstatyme  (20 straipsnis, 2 dalis): „Sveikatos priežiūros specialistai gali panaudoti naujus, moksliškai pagrįstus, bet dar nustatyta tvarka neįregistruotus vaistus, neaprobuotus profilaktikos, diagnostikos ir gydymo metodus, medicinos aparatūrą ir instrumentus tik stengdamiesi pacientą išgydyti, išgelbėti ar pratęsti jo gyvybę. Šiuo atveju jie privalo gauti paciento, o jeigu jis yra nesąmoningos būsenos arba nepilnametis, – jo tėvų, artimųjų, globėjų ar jo atstovo, taip pat sveikatos priežiūros įstaigos medicinos etikos komisijos sutikimą. Sutikimas turi būti patvirtintas raštu.”

Neregistruoti vaistai ir realybė

Kiek teko klausinėti mamų, kurioms gimdymas buvo skatinamas tabletėmis, nė vienai iš mano apklaustųjų nebuvo paaiškintos tokio skatinimo rizikos ar vaisto šalutiniai poveikiai. Nė vienai nebuvo paaiškinta, kad bus naudojami neregistruoti vaistai. Ir tik maždaug vienai iš penkių reikėjo „kažką pasirašyti“. O juk ir  misoprostolis, ir dinoprostonas yra neregistruoti vaistiniai preparatai.

Dozavimo sunkumai

Viešųjų pirkimų registre tarp Santariškių vykdytų baldų ir įrangos naujam Akušerijos ir ginekologijos centrui pirkimų yra ir farmacijos produktų (vaistų) pirkimas. Jame matomas 600 misoprostolio (0,2 mg) tablečių pirkimas. 
Viena misoprostolio tabletė turi 200 μg (mikrogramus) veikliosios medžiagos. O tyrimai rodo, kad saugi misoprostolio dozė į makštį yra 25 μg. Prisiminus mokyklinį matematikos kursą nesunku suskaičiuoti, kad norint saugiai paskatinti gimdymą, 200 μg tabletę reikia padalinti į aštuonias dalis. Pabandykite ~8 mm skersmens tabletę padalyti į aštuonias lygias dalis ir suprasite, kokiu tikslumu yra dozuojamas šis pavojingas vaistas. O juk įdėjus per didelį tokios tabletės gabaliuką į makštį ir atsiradus perdozavimo požymių atgal jos jau nebeiškrapštysi... 

„Cytotec“ ir eksperimentai

Tyrimais pagrįstos rekomendacijos nurodo tokias dozes gimdymo skatinimui: „25 μg į makštį kas 4 val. iki 6 dozių arba 20 μg geriamojo tirpalo kas 2 val. iki 12 dozių”, tačiau gamintojo nurodymų dėl vaisto dozavimo akušeriniais tikslais nėra. Tai sukuria palankią terpę įvairiems eksperimentams. Štai, pavyzdžiui, neseniai pasirodė tyrimas, kurio metu gimdymo skatinimui į makštį buvo naudojama 200 μg (8 kartus didesnė nei saugi 25 μg) dozė. Tyrėjai labai džiaugėsi pasiekę 11,3 valandom trumpesnį gimdymo laiką, nei naudojant kitus prostaglandinus. Tiesa, daugiau nei pusei tyrime dalyvavusių moterų buvo stebimi gimdos perskatinimo požymiai ir daugiau nei 13 % tyrimo dalyvių teko gelbėti nuo gimdos perstimuliavimo kitomis intervencijomis. Bet užtat moterys gimdė gerokai greičiau. Nežinau kaip jums, bet man tokie eksperimentai atrodo žiaurūs. Nenorėčiau ir nesutikčiau rizikuoti savo ir kūdikio sveikata bei gyvybe dėl kažkieno ambicingų norų pasiekti sužadinto gimdymo greičio rekordą. Ir, manau, jokia moteris, žinodama tokio skatinimo rizikas, su tuo nesutiktų. Gal dėl to nė viena mano apklausta moteris iš medikų neišgirdo nei vieno žodžio apie tokio skatinimo pavojus?

„Cytotec“ ir pagundos

Esu girdėjusi akušerių pasakojimus apie populiarius, malonius ir paslaugius gydytojus, kurie noriai tariasi su būsimom gimdyvėm ir noriai atvažiuoja į gimdymus ne darbo metu. Aišku, neoficialūs tokių medikų įkainiai už gimdymą atitinkamai didesni, tačiau moterys gimdymu dažniausiai lieka patenkintos ir dažnai rekomenduoja šiuos specialistus besilaukiančioms draugėms.  
Gal dėl populiarumo sąlygoto didelio darbo krūvio, o gal dėl nuovargį keliančio poreikio būti paslaugiems ir maloniems, šie medikai kartais neatsispiria pagundai savavališkai sutrumpinti gimdymo procesą nepastebimai kyšteldami skatinamųjų gimdos kaklelio apžiūros metu. O kad nebūtų priežasčių konfrontuoti su gimdyve, jos apie tai tiesiog neinformuoja. Jeigu gimdymas po to susikomplikuoja, rūpestingas, kartais gal net aukštas pareigas užimantis medikas padaro viską, ką gali – kad gimdyvė ir kūdikis iš šios situacijos išeitų su kiek įmanoma lengvesniais  padariniais. Motina iš ligoninės išvažiuoja su didžiuliu dėkingumu ir pagarba gimdymą priėmusiam maloniam daktarui. Taip pat su savimi ji išsineša įsitikinimą, kad jeigu ne  ligoninė – komplikuoto gimdymo metu ji, jos kūdikis ar net abu galėjo žūti. O kad gimdymo komplikacijų pagrindinė priežastis buvo nekantrus ir nesąžiningas medikas, ji niekada ir nesužinos..„Cytotec“ ir medikamentinis abortas

Kaip ir bet koks kitas gimdymą skatinantis preparatas, misoprostolis („Cytotec“) taip pat gali būti panaudotas ir medikamentiniam abortui sukelti. Šiam tikslui jis naudojamas kartu su kitu preparatu, mifepristonu. Mifepristonas „pasistengia“, kad gimdos aprūpinimas krauju būtų nepakankamas nėštumui vystytis, o misoprostolis sukelia gimdos susitraukimus ir persileidimą. „Kombinuotas mifepristono ir prostaglandinų režimas yra veiksmingas nuo 92 iki 95 proc. atvejų“, – rašoma specialistams skirtame informaciniame leidinyje apie medikamentinius abortus

Reziumuojant verta paminėti, kad, 2008 metų duomenimis, gimdymo veikla medikamentiškai buvo sužadinama daugiau nei 20 % gimdyvių. Kiek procentų moterų patyrė spontaniškai prasidėjusios gimdymo veiklos skatinimą – duomenų surasti nepavyko. Kitaip sakant, bent vienai iš penkių moterų gimdymo metu bus panaudoti vienokie ar kitokie skatinamieji. Ar tai bus būtina – galbūt. Ar gimdyvė apie tai sužinos – priklausys nuo gimdymą prižiūrinčio mediko sąžinės. Ar yra būdų nuo to apsisaugoti? Geriausias mano iki šiol girdėtas patarimas šiuo klausimu buvo toks: per visus sąrėmius išlikti su kelnaitėmis. Absurdiška? Taip. Bet veiksminga.

Tolimesniam skaitymui:

Spontaniškai prasidėjusio gimdymo skatinimas
Nemedikamentiniai gimdymo skatinimo būdai
Gimdymo skatinimas oksitocinu

1 komentaras:

  1. Du vaikus gimdžiau naturaliai (kaip sako autorė su kelnaitėmis :) ) Kai gimdžiau trečią vaiką, dėl gydytojai pasirodžiusios per lėtos gimdimo eigos (praėjo net 5 valandos nuo atvykimo į ligoninę) buvo pakviestas zymus aukštas pareigas užimantis gydytojas. Jis apžiūrėjo ir užtikrino, kad po 2 val. tikrai pagimdysiu. Negarantuoju, kad nuo to momento, bet apskritai per visą gimdymą (o ypač pabaigoje) sarėmiai buvo daug skausmingesni ir dažni, nespėdavau atsikvėpti... Gydytojas paaiškina tokį skirtumą su pirmais gimdymais tuo, kad vaikų tėvas kitas (atseit genai kitokie), o aš įtariu, kad kažko įkišo į makštį...

    AtsakytiPanaikinti