Gimdyti aukštielninkai ne tik galima, bet ir reikia

Ilgainiui informacijos apie gimdymo pozas daugėja. Visur ir visi kartoja, kad gimdyti geriausia atsitūpus arba keturpėsčiai. Visi vienbalsiai sako, kad kokią pozą besirinktum, svarbu, kad gymdytumėte ne gulėdama aukštielninka. Bet aš norėčiau paprieštarauti ir užtarti mūsų ligoninėse visas moteris gimdyti ant nugaros guldančius medikus. Pagimdyti galima ir gulint ant nugaros. Ne tik galima, bet ir reikia.

Gravitacija

Gimdymo natūralesnėmis fiziologinėmis pozomis šalininkai teigia, kad moters dubens forma nepritaikyta gimdymui gulint ant nugaros, nes gulint tokia poza, kūdikį tenka išstumti tarsi „į kalną“.

Tačiau gimdymą priimantys medikai į viršų gimstantį kūdikį, lyg besiskleidžiantį gėlės žiedą, mato daug geriau. O juk visi suprantame, kaip medikui yra svarbu matyti gimstantį kūdikį.

Orgazmas

Egzistuoja pasakojimai apie moteris, kurios gimdymo metu patyrė orgazmą. Tokie dalykai net nufilmuoti. Moterys pasakoja, kad kūdikio galvytei besileidžiant gimdymo takais, joms norisi išriesti nugarą tarsi mylintis, tarsi patiriant orgazmą. Aprašytos net tai lemiančios priežastys. Pasirodo, jei gimdanti moteris guli ant nugaros ir jos keliai nuo galvos labiau nutolę, nei dubuo – gimstantis kūdikis stimuliuoja G tašką. Moteris per stangas riečiasi tarsi besirąžanti katė, o vaikučiai leidžiasi gimdymo takais ir gimsta be stūmimo.
Vis dėlto, manau, visos sutiksite, kad ligoninės gimdykla nėra ta vieta, kur būtų padoru patirti lytinį susijaudinimą. Moteriai gulint ant nugaros prilenktomis kojomis, vietoje G taško (kuris esąs virš kūdikio) stimuliuojami nugaroje esantys tuštinimosi refleksą sukeliantys nervai. Tad moteriai ne raitytis norisi, o tuštintis. Moterys taip gimdo jau daugelį metų, tad sėkmingai gali gimdyti ir toliau.

Kirpimas

Aukštielninkos moters tarpvietę prakirpti lengviau. Mūsų ligoninėse nėštukėms sakoma, kad tarpvietė kerpama tik tais atvejais, kai gresia dideli plyšimai. Vis dėlto nėra nei vieno tyrimo, kurio metu medikai būtų mėginę nustatyti ar atspėti, kokio dydžio bus plyšimas, o po to leidę moterims praplyšti, kad įsitikintų, ar jų spėjimai teisingi. Na, matyt, ne visas praktikas būtina pagrįsti tyrimais.
Tiesa, vienas į Lietuvą atvykęs chirurgas tarptautinėje gimdymo modelių konferencijoje pasakojo, kad plyšimas gyja geriau, nei kirpimas. Kad nuo didelių (trečio ir ketvirto laipsnio) plyšimų kirpimas neapsaugo. Na, o dažniausiai pasitaikančių mažų pirmo ir antro laipsnio plyšimų net ir siūti nereikia.
Vis dėlto mūsuose mažus plyšimus siūna. O jei planuojama siūti – kirpimą susiūti yra patogiau, nei plyšimą. Todėl prakirpti yra geriau, nei leisti praplyšti. Todėl geriau tegul moteris gimdo tokioje pozoje, kad prakirpti ją būtų patogu.

Michaelio rombas

Sklando legendos, kad stačiomis ar klūpomis gimdančioms moterims „atsiveria nugara“. Kad dalis dubens kaulų stangų metu „atsitraukia“, padarydami daugiau vietos gimstančiam kūdikiui. Yra manančių, kad būtent dėl šio efekto primityviose tautose moterys gimdo greitai ir mažiau skausmingai.
Tačiau apie šį fenomeną paskelbtas tik vienas kitas rimtesnis straipsnis. Ir nuotraukų, kuriose būtų užfiksuotas Michaelio rombo atsitraukimas, nedaug. Tokio reiškinio mūsų ligoninėse net nėra galimybės ištirti, nes moterims gimdant ant nugaros, dubens kaulai „atsitraukti“ neturi kur. Na, o jeigu neištirta, ir ligoninėse dirbantys medikai nieko apie tai nežino – tuomet koks gi čia argumentas, renkantis gimdymo pozą.

Skausmas

Visi gimdymo gulint ant nugaros priešininkai sako, kad tai pati skausmingiausia gimdymo poza. Tačiau ir tai nėra rimtas argumentas. Gyvename nebe akmens amžiuje ir turime visą spektrą efektyvių gimdymą nuskausminančių priemonių. Todėl, renkantis gimdymo padėtį, nereikėtų galvoti apie skausmą.
Aišku, atsiranda moterų, kurios nori vaikus gimdyti natūraliai, be nuskausminimo. Vienoms labai svarbus vaikelio gerbūvis, kitos bijo, kad dėl epidūro padidės Cezario pjūvio operacijos tikimybė. Na, o jei jos renkasi gimdyti be nuskausminimo – pačios kaltos. Kaip beskaudėtų, visos vienaip ar kitaip pagimdo, ir dauguma pagimdo būtent aukštielninkos.

Užstrigęs petys

Kartais vaikui gimstant už mamos dubens kaulų užstringa jo petukas. Kvalifikuoti medikai labai gerai žino, kaip tokiu atveju elgtis. Yra įvairių būdų, veiksmų ir manevrų, kuriuos atlikus užstrigusį mažylio petį dažniausiai pavyksta ištraukti, nepažeidus peties nervų rezginio. Tiesa, visi šie manevrai yra skirti gimdyvei, gulinčiai ant nugaros. Įdomu tai, kad užsienyje namuose ir gimdymo centruose įvairiomis pozomis gimdymus priimančios akušerės vienu balsu sako, kad moterims, galinčioms laisvai pasirinkti gimdymo pozą, pečių distocijos nebūna arba ji pasitaiko itin retai. Net yra manančių, kad kai įsirėmęs petys mamai sukelia skausmą, ji ieško ir atranda tokią kūno padėtį, kuri išlaisvina užstrigusį petuką.
Nepaisant to, įprastinė praktika – visas gimdyves guldyti ant nugaros. Kadangi medikai žino, kaip elgtis, kai gimdoma ant nugaros, geriausia taip ir gimdyti. Juk norite, kad gimdymą priimantis gydytojas žinotų, kaip jums padėti?

Tuštinimasis

Dar vienas svarus argumentas, kodėl gimdyti reikėtų aukštielninkai – gimdymo metu nevalingai išstumiamos išmatos. Jeigu moteris guli ant nugaros, jos išangė yra žemiau, nei jos vagina. Todėl viskas, kas išbyra iš gimdančios moters, krenta žemyn. O jeigu moteris gimdo keturpėsčia, išangė būna aukščiau vaginos. Tokiu atveju byrėjimo kryptis susiduria su vaiko gimimo kryptimi. Ir jeigu gimdymo pagalbininkai nepasirūpis užkirsti tam kelio - gali įvykti baisiai nesterilus susidūrimas.
Aišku, dabar vis daugiau kalbama apie tai, kaip svarbu gimstančiam vaikui užsisėti mamos makšties ir žarnyno bakterijomis, ir kad būtent ši mikrobiota užtikrina gerą vaiko sveikatą ir stiprią imuninę sistemą visam gyvenimui. Na, bet tai vis dėlto labai neestetiška – todėl apie tokias gimdymo pozas geriau net nesvarstyti.

Nugaros skausmas

Gimdyvės nugaros skausmas? Ne. Ar gimdyvei skauda, nėra labai svarbu. Geriau pakalbėkime apie gimdymą priimančio mediko nugarą. Įsivaizduokite, kaip nepatogu bus gimdymą priimančiam medikui, jeigu jūs gimdysite atsitūpusi ar keturpėsčia. Juk jam gimdymą gali tekti priimti pasilenkus ar net atsiklaupus. Tai didelis krūvis gimdymą priimančio mediko nugarai. Jūs juk ne vienintelė gimdyvė, o jeigu prie kiekvienos tektų lankstytis, baigiantis darbo dienai specialistas gali pajusti stiprų nugaros skausmą. Labai neergonomiškos darbo sąlygos.

Pabaigai

Ar skaitydama šį straipsnį pradėjote ant manęs pykti? Ar pajutote kylantį pasipriešinimą? Gal manote, kad pati esate savo kūno šeimininkė, ir galite nuspręsti, kaip jums patogiau? Manote, kad jūsų ir kūdikio gerbūvis yra svarbesnis už medikų patogumą? Gerai. Nepamirškite šio jausmo. Nepamirškite savo argumentų. Ir jeigu jūsų gimdymą prižiūrintys medikai prieš jūsų valią bandys jus užritinti ant gimdymo stalo – pasakykite jiems tai, ką dabar norėtumėte pasakyti man ;)

O čia tyrimų apie gimdymo pozas apžvalga. Jeigu pritrūktumėte argumentų:
http://evidencebasedbirth.com/what-is-the-evidence-for-pushing-positions/

7 komentarai:

 1. Puikus sarkazmas! Megstu toki stiliu! Beje, nuoroda straipsnio pabaigoje - neveikia.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Nuoroda pataisyta. Ačiū už pastebėjimą.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Man is reikalo teko isbandyti ivairias pozas. Stovimos pozos tiesiog siurbte siurbe jegas ir po keliu stangu maldavau, kad leistu atsigulti. Stovimos pozos tai atsiremus i spintele, apsikabinus vyro kakla.. beje isiremti i spintele ir vos vos pritupti buvo patogiau. Sedima poza buvo toookia skausminga, kad supanikavau pora kartu nuo skausmo (buvau paruosus tam vyra, jis ijunge logini mastyma ir "grizau i save"). Taigi poza ant nugaros buvo vienintele visiskai neskausminga, patogi ir maziausiai sekinanti. Ant sono irgi nieko, joje vaikutis pasijudino ir kazkas pasikeite i gera. Taciau ant sono man buvo kazkaip nepatogu ir blogai jauciausi psichologiskai. Sunus gime sveikas, klubai praplatejo apie 12-14cm :)
  Drauge irgi kelias pozas isbande, ant nugaros buvo patogiausia.
  Turbut nera vienos tiesos :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Visiškai sutinku, kad nėra vienos pozos, kuri tiktų visoms moterims. Juk anatomiškai mes nesame vienodos. O ir vaikučio padėtis gali būti skirtinga. Tad kiekviena mama gimdydama geriausiai jaučia, kaip jai patogiausia gimdyti ir kaip vaikučiui bus lengviausia gimti. O vaikučiui leidžiantis gimdymo takais poza, kurioje moteriai bus patogu, gali keistis.. Aš netgi turiu hipotezę, kad tam gimdymo skausmas ir reikalingas. Būtent dėl jo mes intuityviai ieškome pozos, kurioje mažiausiai skauda (spaudžia, tempia, degina).. Ir taip padedame mažyliui gimti lengviausiu keliu.
  Tačiau tam, kad pagimdyti būtų lengviau - moteris turi turėti galimybę pasirinkti sau ir vaikučiui patogią gimdymo pozą. Apie tai ir yra šis straipsnis.
  Pabaigai įdomus filmukas apie tai, kaip juda mūsų dubens kaulai

  AtsakytiPanaikinti
 5. Lietuvoje pagrinde leidžia gimdyti tik gulint, sakykit ar gulejimas ant šono palengvintų isstumima ir ar tokioje pozoje leidžia gimdyti?

  AtsakytiPanaikinti
 6. Kokia poza konkrečiai gimdančiai moteriai bus patogiausia - priklauso ir nuo kūdikio padėties ir nuo moters dubens kaulų struktūros. Jeigu gimdančiai moteriai patogu ir mažiausiai skausminga gimdyti gulint ant šono - tuomet taip, gimdymas ant šono gali palengvinti išstūmimą.
  Dėl leidimo gimdyti tokioje pozoje - tai čia negaliu atsakyti vienareikšmiškai. Manau, kad jeigu gimdyvė nesutiks lipti ant gimdymo stalo (kėdės) - tai niekas jos per prievartą ten užkelti neturi teisės. Jeigu gimdyvė aiškiai išreikš norą gulėti ant šono - niekas neturėtų per prievartą jos versti ant nugaros. Tad klausimą vertėtų formuluoti taip: ar Jūs leisite medikams nuspręsti kokia poza Jums reikia gimdyti?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Nu kaip tyčia aną savaitę perskaičiau straipsnį: https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/nusikaltimaiirnelaimes/siauliu-patruliai-iskviesti-i-gimdyma-medikai-nesusitvarke-su-emocinga-gimdyve-59-1026226

   Aš irgi galvojau, kad nieks neprivers...bet kaip suprantu privertė..

   Panaikinti