Ar leisime mums neleisti?

Kai moterys kalba apie savo gimdymą, pasakojimai neapsieina be motyvo „man neleido". Kai aš gimdžiau savo dukrą, man 10 valandų neleido gerti. Kai besilaukianti draugė užsuko į ligoninę patikrinti vaikučio tonų, jai neleido grįžti namo, nes jau buvo kelios dienos po paskaičiuoto gimdymo termino. Dar po poros dienų jai nebeleido toliau lauktis ir gimdymą sužadino. Kitai draugei neleido gimdyti vertikaliai. Prikalbino užsilipti ant stalo apžiūrai ir nebeleido nulipti. Trečia turėjo šlapintis aukštielninka, nes dėl didelio gimdos kaklelio atsidarymo jai neleido nulipti nuo gimdymo stalo ir pačiai nueiti į tualetą. Ketvirtai neleido suplyšti ir neatsiklausę prakirpo tarpvietę. Penktai neleido gimdyti natūraliais takais, nes vaikutis sėdėjo, šeštai – todėl, kad anksčiau buvo atliktas cezario pjūvis. Šį sąrašą galima būtų tęsti ir tęsti...

Anksčiau galvojau, kad taip ir turi būti. Moterys nieko nežino ir nesupranta. O medikai supranta viską, ir viską žino. Todėl medikai priima visus sprendimus, o moterys turi nuolankiai ir besąlygiškai paklusti. Bet kai iš smalsumo pradėjau domėtis šitų neleidimų priežastimis, atradau labai įdomių dalykų. Pasirodo, daugybė įprastų draudimų nėra mediciniškai pagrįsti. Štai, pavyzdžiui, draudimo gerti logika tokia: jeigu gimdymas susikomplikuotų, gali prireikti atlikti cezario pjūvio operaciją. Operacijai reikės nuskausminimo. Anksčiau tokiai operacijai buvo reikalinga bendra narkozė ir moteris, būdama be sąmonės, teoriškai galėjo atpilti ir užspringti savo skrandžio turiniu. Ir nesvarbu, kad jau daug metų cezario pjūvis atliekamas su regionine nejautra (spinaline arba epiduraline anestezija), ir gimdyvė operacijos metu yra sąmoninga, draudimas gerti vis dar išlieka.

Ir šis draudimas toli gražu nėra vienintelis nepagrįstas draudimas akušerijoje. Kiekvienas įžangoje paminėtas „neleidimas" nusipelno savos pastraipos ar netgi viso straipsnio. Ir ateityje apie tai dar parašysiu. Tačiau dabar noriu atkreipti jūsų dėmesį į patį neleidimo fenomeną. Nepaisant įstatymų, teigiančių, kad mes patys priimame sprendimus, susijusius su mūsų sveikata ir gydymu, nepaisant įstatymuose numatyto draudimo medikams teikti bet kokias (netgi būtinosios pagalbos) medicinines paslaugas be paciento sutikimo, mes vis dar pasakojame, ko mums nėštumo ar gimdymo metu medikai neleido.

Galbūt dėl to kalti ne vien valdingi gimdymo priežiūros specialistai? Gal ir mes, mamos, sudarome sąlygas tokiam nelygiaverčiam santykiui atsirasti? Nežinau, kada tiksliai, tačiau tikrai dar prieš man gimstant, mūsų gimdymo priežiūros sistemoje įvyko trikdis. „Cдвиг по фазе“, kaip pasakytų mano vyras. Gimdymo pagalbą teikiantys asmenys pradėjo tikėti, kad jie geriau žino, ir todėl gali nurodinėti gimdančiai moteriai, ką ir kaip ji turi daryti, o besilaukiančios moterys įtikėjo, kad šių nurodymų jos turi besąlygiškai klausytis. Nežinau, gal dėl to kaltas mūsų auklėjimas? Mūsų įsitikinimas, kad paklusnumas ir nuolankumas yra vertybės? Mūsų aklas pasitikėjimas medicina? O gal tiesiog mums velniškai trūksta pasitikėjimo savimi, savo kūnu, savo būsimu kūdikiu?

Bet kuriuo atveju, toks nelygiavertis, netgi nesveikas mūsų ir mūsų gimdymą prižiūrinčių specialistų tarpusavio santykis kenkia visoms suinteresuotoms pusėms. Evoliucija lėmė, kad mūsų kūnas nėra pritaikytas gimdymui, kam nors šalia vadovaujant. Dauguma žinduolių gimdyti pasitraukia į nuošalią vietą, kur ramiai ir niekieno netrukdomi gali atsivesti savo jauniklius. Mes gi vieninteliai savo klasėje vaikų gimdyti keliaujame į svetimą, nejaukią, ryškiai apšviestą patalpą tarp mums nepažįstamų žmonių. Tad kodėl stebimės, kad gimdymai neprogresuoja – nevyksta taip, kaip turėtų?

O medikai juk irgi ne dievai. Ant jų pečių dabar užkrauta didžiulė atsakomybė viską nuspręsti už mus. Iš kur jie gali žinoti, kaip mums būti, kaip kvėpuoti, kaip stumti, jeigu jie nejaučia to, ką gimdydamos jaučiame mes? Iš šalies vadovauti gimdančiai moteriai – tai lyg pjaustyti daržoves ar kalti vinis užrištomis akimis. Gali puikiai išmanyti visą teoriją, bet praktiškai vis tiek nemažai šansų susižeisti. Esminis skirtumas tik tas, kad dirbdamas užrištomis akimis susižeisi pats, o nurodinėdamas gimdančiai moteriai, gali sužeisti ją ir jos kūdikį.

Na, bet žinome ir kita – santykis tarp dviejų žmonių visada yra kuriamas abiejų pusių. Mes, būsimos ir esamos mamos, galime šį santykį keisti. Tai mes sprendžiame, ar leisime mums neleisti. Tai mes renkamės, ar priimti gimdymą prižiūrinčių medikų žodžius kaip draudimą, ar kaip patarimą. Tai mes galime leisti arba neleisti mus apžiūrėti. Tai mes galime sutikti arba nesutikti lipti ant gimdymo stalo. Tai mes galime leisti arba neleisti mūsų gimdymus skatinti, mūsų tarpvietes kirpti ar mūsų vaikus išoperuoti. Tai mūsų kūnas, mūsų kūdikis, mūsų gimdymas. Todėl ir sprendimas visada yra mūsų.


Tolimesniam skaitymui:


4 komentarai:

 1. Sveiki,
  Turiu klausimą - o tai kaip neleisti? Kaip padaryti, kad priimtų tavo neleidimą?
  Man tiesiog pasakė, kad jai reikia apžiūrėti ir man nespėjus nieko ištarti, tik švyst kojas į šalis ir suleido rankas!!! Aš tuo momentu tikrai nebūčiau leidus!!!! Juolab, kad po to gydytoja patvirtino, kad tai buvo visiškai nereikalinga ir kad turėjo būt manęs atsiklausta, bet su manim jau buvo pasielgta taip, kaip akušerei "reikėjo".
  Taip pat net keletas draugų turi patirtis (šiais metais), kai informavo visus ką tik įmanoma ligoninėje, jog nenori skiepyti savo gimusio vaiko ir vaikai vis tiek buvo paskiepyti!!!!
  Visgi, kaip tuomet elgtis?...

  AtsakytiPanaikinti
 2. Tai, ką patyrėte, yra gimdymo smurtas. Ir čia jau reikėtų kreiptis į teisininkus. Tiek jūsų patirti veiksmai, tiek vaikų skiepijimas be tėvų sutikimo yra pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pažeidimai. Vienas iš būdų "išrauti" šias mūsų gimdymo priežiūros sistemos ydas yra po kiekvieno tokio akibrokšto pateikti po ieškinį. Ar bent jau skundą.
  Bet visa tai jau yra šaukštai po pietų. Kaip apsaugoti save nuo gimdymo smurto ir kitų žmogaus teisių pažeidimų akušerijoje? Vieno atsakymo neturiu.
  Galima į gimdymą pasikviesti dulą. Tikiu, kad medikai šalia gimdyvės matydami apie gimdymą nusimanantį žmogų elgtųsi pagarbiau ir atsakingiau.
  Galima pasiruošti gimdymo planą, trumpai ir aiškiai nurodantį su kuo sutinkate ir su kuo nesutinkate. Pridėti jį prie medicininių dokumentų ir prašyti gydytojų ir akušerių susipažinti su juo pasirašytinai.
  Galima nelipti ant gimdymo stalo. Tokia padėtis ne tik žeminanti ir nepatogi, bet ir labai nesaugi tokiais atvejais, kaip jūsų aprašytasis.
  Yra ir kitų variantų. Tačiau, deja, 100% nuo akušerinio smurto apsaugo tik buvimas per saugų atstumą nuo akušerinio stacionaro, t.y. gimdymas namuose. Bet čia vėl yra savi trūkumai.

  AtsakytiPanaikinti
 3. O jei medikai atsisakytų pasirašyti jog susipažino su prie dokumentų pridėtu gimdymo planu?

  AtsakytiPanaikinti
 4. Jums reikia parašo iš medikų, kad jie susipažino su gimdymo planu. Medikams reikia parašo iš Jūsų, kad susipažinote su vidaus tvarkos taisyklėmis, su gydymo planu ir kad su viskuo sutinkate. Kol nepasirašo jie - galite nepasirašyti ir Jūs.
  Teoriškai, jeigu atsisakysite pasirašyti priėmimo į ligoninę dokumentus - jūsų gali neguldyti į ligoninę. Bet išvaryti iš priimamojo neturėtų. O jeigu gimdant priimamajame Jums arba kūdikiui reikės gelbėti gyvybę - medikai privalės suteikti būtinąją medicininę pagalbą ir be jūsų parašų. Nors žinoma geriau iki to neprieiti.

  Dėl parašų - galima net sukurti trijų sekcijų dokumentą:
  "Aš, ........................, su gimdymo planu susipažinau, parašas"
  "Aš, ........................, su gimdymo planu susipažinti atsisakau, nes .................., parašas"
  "Aš, ........................, atsisakau priimti gimdyvę ................ į ligoninę, nes .................., parašas"
  Tuomet ligoninės personalui bus galimybė rinktis. Ir aš labai abejoju, kad kas nors norėtų prisiimti atsakomybę už du paskutinius punktus.

  AtsakytiPanaikinti