Kas nutylima diskusijose apie moterų reprodukcines teises

Sveikatos apsaugos ministerijai parengus naują, medikamentinį abortą reglamentuojantį įstatymo projektą, visuomenėje vėl užvirė kalbos apie moterų reprodukcines teises. Stebint iš šalies, dalis šiais klausimais pasisakančių bei sprendimus priimančių asmenų atrodo nenuoseklūs ir prastai informuoti. Šias žinių ir logikos spragas pabandysiu užpildyti keliais faktais ir asmeninėmis įžvalgomis.

Nėštumo nutraukimas

Nesvarstysiu su medikamentiniu abortu susijusių etinių klausimų. Kalbėsiu tik apie reglamentavimą, kuriam yra viena rimta kliūtis. Vienas iš dviejų medikamentiniam abortui reikalingų preparatų Lietuvoje nėra registruotas.
„Kol nebus pasirašytas įsakymas, preparatų Lietuvoje nebus, nes medikamentinis nėštumo nutraukimas, nesant aprašo nustatytos tvarkos, gali būti traktuojamas kaip nelegalus nėštumo nutraukimas“ aiškinosi Seime Sveikatos apsaugos ministrė, socialdemokratė Rimantė Šalaševičiūtė.
Jau ne pirmus metus rašau nėštumo, gimdymo ir kitomis su akušerija susijusiomis temomis, ir leisiu sau patikslinti ministrę: antrasis neregistruotas medikamentiniam abortui naudojamas preparatas Lietuvoje jau yra. Netikite? Pasižiūrėkite Viešųjų pirkimų registre. Tarp Santariškių klinikų vykdytų baldų ir įrangos naujam Akušerijos ir ginekologijos centrui pirkimų yra įrašytas ir farmacijos produktų (vaistų) pirkimas. Matyti, kad buvo nupirkta 600 misoprostolio (misoprostolum 0,2 mg) tablečių. Būtent šis preparatas, kurio pavadinimas „Cytotec“, ir yra naudojamas nėštumo nutraukimui.

Gimdymas ligoninėje

Prostaglandinas „Cytotec“ ne tik galimai nereglamentuotai naudojamas nėštumui nutraukti, jis taip pat plačiai naudojamas gimdymo sužadinimui ir skatinimui. Nors vaisto informaciniame lapelyje nedviprasmiškai pasakyta, kad besilaukiančioms moterims šio vaisto naudoti negalima, turiu ne vieną draugę, kuriai gimdymo ligoninėje metu buvo įdėta „ketvirčiukas tabletytės“, siekiant sužadinti ar pagreitinti gimdymo veiklą.
Aišku, medikamentinis nėštumo nutraukimas ir gimdymas techniškai yra panašūs. Abu veiksmai skirti tam, kad tai, kas yra moters įsčiose, atsirastų moters kūno išorėje. Jeigu siekiama, kad kūdikis neišgyventų, tuomet nereglamentuotų, neregistruotų ir galimai nesaugių vaistų naudojimas labiau pakenkti nebegali. Didesnė blogybė, kai šis sunkiai dozuojamas preparatas duodamas moteriai, norinčiai pagimdyti gyvą ir sveiką kūdikį. Juk šis prostaglandinas nėra sukurtas gimdymo skatinimui, ir jo saugumas neištirtas. Jis skirtas skrandžio opoms gydyti. Ir nors, pasak prof. R. Nadišauskienės, klinikiniai tyrimai su juo nėra atliekami, šis vaistas yra labai plačiai naudojamas akušerinėje ginekologinėje praktikoje visame pasaulyje. 

Gimdymas namuose

Šiame kontekste man keisčiausiai atrodo kitos moterų reprodukcinės teisės – gimdyti ne stacionare – reglamentavimas. Kodėl medikamentiniai abortai, de facto atliekami su neregistruotu vaistiniu preparatu, taip greitai skinasi kelią reglamentavimo link, o, pavyzdžiui, gimdymo namuose reglamentavimo klausimai taip stringa? Gal tai lemia kategoriškai prieš tokį nesaugų gimdymo būdą pasisakančių medikų nuomonė? Įdomu, kodėl tokio didelio jų susirūpinimo įsčiose esančia gyvybe negirdėti diskusijose apie medikamentinį nėštumo nutraukimą? Gal dėl to, kad tiek gimdymų priežiūra, tiek nėštumo nutraukimas yra didelius pinigus nešantis verslas? Kiekvienas namuose gimstantis vaikas gimdymo stacionarams yra potencialiai prarastos pajamos. Tad gal todėl viešai aimanuoti apie pavojų namie gimstančių kūdikių gyvybei yra gerai, o kalbėti apie pasmerktuosius negimti – ne.

Moterų reprodukcinės teisės ir feminizmas

Dar vienas nuostabą keliantis dalykas yra Lietuvos feminisčių požiūris į moters reprodukcines teises. Aiškiai ir nedviprasmmiškai pasisakoma už moters teisę į nerūpestingą abortą (be 72 val. skirtų apmąstymui) ir labai pavyzdingai nutylima kita moterų reprodukcinė teisė – pasirinkti gimdymo vietą. Kodėl šios dvi teisės sulaukia tokio nevienodo mūsų feminisčių dėmesio? Gal dėl to, kad kas penktas nėštumas baigiasi abortu ir 84 proc. Llietuvos gyventojų tam pritaria? O štai gimdyti namuose renkasi ne daugiau kaip 1 proc. šeimų. Labai mažas elektoratas, tad ar verta dėl jo stengtis? 

Pabaigai

Diskusijų dalyviai, „pamiršdami“ nepatogius faktus ir nutylėdami savo motyvaciją, elgiasi neetiškai. Ministerija, leidžianti ir gimdymui, ir medikamentiniam abortui naudoti neregistruotus, sunkiai dozuojamus vaistus, kurių saugumas gimdant nėra patvirtintas klinikiniais tyrimais, neturėtų kalbėti apie saugumą ir atsakomybę gimdant namuose. Gydytojai, atliekantys abortus, neturėtų kalbėti apie namie gimstančių kūdikių gyvybių gelbėjimą. O feministės, kurioms moterų reprodukcinės teisės apsiriboja teise nutraukti nėštumą, neturėtų savęs vadinti feministėmis.

Tolimesniam skaitymui

4 komentarai:

 1. Straipsnis puikus, konkretus, ką čia ir bepridurti. Tam tikra prasme įdomesnis ir vertas komentaro man pasirodė "Atsakymas į raštą dėl gimdymų namuose", į kurį įdėjote nuorodą. Po vaizdingu mūsų senolių medicinos (gimdymo metu) aprašymu, padaryta išvada, kad gimdančios namuose moterys siekia atgaivinti šiuos papročius, jos yra tarsi sekta, kurią jau daugelis (ne tik šiame atsakyme) pašaipiai vadina judėjimu "atgal į gamtą". Tarsi šiais laikais gimdžiusios namuose Lietuvos moterys geria degtinė užpiltą kraują iš kūdikio virkštelės, ryja bites ir geria arklio šlapimą.
  Tuo tarpu aš, iki savo pirmojo gimdymo pasitikėjusi medikais ir dėl to patyrusi gimdymo smurtą, gimdančių namuose šeimų judėjimą pavadinčiau "tolyn nuo medikų savivalės ir agresijos".

  O dėl abortų kaip reprodukcinės teisės tos feministės tegu patyli - beveik 100 proc. atvejų abortą moterys renkasi dėl to, kad jas vienaip ar kitaip tą daryti verčia visuomenės stereotipai, finansinės aplinkybės ar netgi jų vyrai ar partneriai. Kitaip tariant, jos nesijautė saugios nei materialiai, nei psichologiškai. Tai yra dar viena smurto prieš moteris rūšis, kuri, apibrėžta kaip teisė, yra naudinga valstybei, įvairioms institucijoms ir neatsakingiems vyrams: vietoj to, kad finansiškai ir psichologiškai pažeidžiamai moteriai būtų suteikiama parama (IŠLAIDOS iš valstybės ar moters artimųjų kišenės), jai siūloma save žaloti ir už tai susimokėti (PAJAMOS ligoninėms ir privačioms klinikoms, kurios moka mokesčius valstybei)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Taip. Prof. Gražina Drąsutienė tikrai mąsto originaliai. Su tuo sunku nesutikti.

  Dėl abortų - mano mintys būtų tokios:
  1. Medicina yra tam, kad gydyti ir pagrindinė taisyklė turėtų būti "primum non nocere" - visų pirma nepadaryti žalos.
  2. Nėštumas nėra liga. Abortas nėra gydymas.
  3. Noras nutraukti nėštumą nėra moters teisė. Tai yra liga. Gydyti reikia. Galvą.
  4. Gydytojus, kurie ilgus metus mokosi kaip išsaugoti gyvybę ir kaip padėti gimti - versti atlikti abortus yra neadekvatu, nenormalu ir žiauru. Kaip galima tikėtis žmogiško elgesio su gimdyve ir gimstančiu mažyliu iš mediko, kuris pats yra verčiamas elgtis nežmoniškai?
  5. Jeigu yra moterų, norinčių nutraukti nėštumą, ir medikų, norinčių tuo užsiimti, - valstybė neturėtų to drausti. Draudimais nieko neišspręsi. Tačiau ieškoti būdų, kaip padaryti nėštumo nutraukimą patrauklesniu ir lengviau prieinamu - nereikėtų.
  6. Atliekant nėštumo nutraukimą vertėtų kartu siūlyti ir sterilizaciją. Gal netgi vertėtų siūlyti piniginį paskatinimą pasirenkančioms atlikti abi procedūras. Taip moterys, kurios abortus darosi nuolat, galėtų viską "susitvarkyti" per vieną kartą.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Čia Drąsutienės mintys, ar jūsų, Laima?

   Panaikinti
  2. Šeši punktai dėl abortų - mano mintys.

   Profesorės mintys (dėl gimdymo namuose), kurios man pasirodė originalios, pateiktos čia: http://gimimas.lt/wp-content/uploads/2012/07/3_Antakalnio-klinikos_atsakymas-del-GNL.pdf

   Panaikinti