B grupės streptokokas

Kas tas streptokokas?


B grupės streptokokas (BGS) yra įprasta, sveikoje žarnyno floroje gyvenanti bakterija. Ją turime daugelis. Laikas nuo laiko ši bakterija iš tiesiosios žarnos patenka į makštį ar šlapimo takus. Jos atsiradimas makštyje moterims dažniausiai nesukelia jokių simptomų ir iš lytinių takų ji pradingsta savaime, be mūsų žinios ir aktyvių veiksmų.

Kodėl nėščiosioms siūlomas B grupės streptokoko tyrimas?


1-4 iš 1000 naujagimių gimsta su infekcija, pasireiškiančia plaučių uždegimu, meningitu arba sepsiu. Dažniausiai šią infekciją sukelia būtent B grupės streptokokas. Ir nors dauguma naujagimių keliaudami gimdymo takais ir turėdami kontaktą su BGS nesuserga - būdų kaip iš anksto sužinoti, kuris naujagimis susirgs, o kuris liks sveikas - nėra.

Siekiant dar labiau sumažinti sunkios ankstyvos naujagimių infekcijos tikimybę dabartinės nėštumo ir gimdymo priežiūros metodikos rekomenduoja visas nėščiąsias tirti dėl BGS ir profilaktiškai skirti antibiotikus gimdymo metu toms, kurių organizme BGS yra randamas.

Ką verta žinoti apie BGS tyrimą?


Pasėlyje išaugęs Streptococcus agalactiae arba BGS 
Valstybinių ligonių kasų kompensuojamą (nemokamą) B grupės streptokoko tyrimą visoms besilaukiančioms moterims siūloma atlikti 35-37 nėštumo savaitę. Jo metu paimamas tepinėlis iš makšties ir išangės ir auginamas pasėlis - laboratorijoje sukuriant bakterijų augimui ir dauginimuisi palankią terpę bandoma iš paimtų kūno skysčių pavyzdžių išauginti BGS bakterijų koloniją.

Tyrimas nėra labai patikimas. Lygiai kaip faktas, kad žvejodami ežere nepagavome lydekos nėra pakankamas teigti, kad tame ežere lydekų nėra - taip pat ir pasėlyje neišaugus BGS kolonijai negalime teigti, kad ši bakterije tiriamos moters organizme tikrai negyvena.

Taipogi verta atkreipti dėmesį, kad teigiamas 35-37 savaitę atlikto B grupės streptokoko tyrimo rezultatas nereiškia, kad gimdymo metu makštyje ši bakterija vis dar yra. Taip pat, kaip ir neigiamas tyrimo rezultatas negali užtikrinti, kad iki gimdymo šios bakterijos gimdymo takuose neatsiras. Čia kaip su sloga - jei sloguojate dabar - tai šios informacijos nepakanka patikimai prognozuoti, kad prabėgus mėnesiui vis dar sloguosite.

Kas bus, jeigu BGS tyrimas bus teigiamas?


Visoms nėščiosioms, kurių 35-37 sav. BGS tyrimas yra teigiamas arba bet kuriuo nėštumo metu BGS išaugo šlapimo pasėlyje, arba anksčiau gimę vaikai turėjo ankstyvą BGS infekciją - gimdymo metu rekomenduojama į veną leisti antibiotikus. Tai daroma iš kart prasidėjus gimdymo veiklai arba nubėgus vaisiaus vandenims, per į rankos veną įkištą ir viso gimdymo metu ten išliekantį kateterį.

Profilaktika antibiotikais yra efektyviausia tuomet, kai ji taikoma viso gimdymo metu (ne mažiau kaip 4 val.).

Kokia yra BGS infekcijos rizika?


 • Skirtingų tyrimų duomenimis BGS makštyje arba išangėje randama maždaug vienai iš penkių nėščiųjų (6%-36%).
 • Vienas iš dviejų kūdikių, gimstančių BGS nešiojančioms moterims irgi bus kolonizuotas BGS
 • Vienas iš septyniasdešimt (1-2 iš 100) BGS kolonizuotų kūdikių susirgs ankstyva (įgimta) BGS infekcine liga
 • Vienas iš dešimties (5-18%) įgimta BGS infekcine liga sergantis kūdikis neišgyvens
Taigi bendra įgimtos BGS infekcijos rizika išnešiotam, normalaus svorio naujagimiui yra maždaug 1 iš 700 arba 0,14%.
Bendra mirties nuo įgimtos BGS infekcijos rizika išnešiotam, normalaus svorio naujagimiui yra 1:7000 arba 0,01%.

Ar gimdymo metu leidžiami antibiotikai apsaugo kūdikį nuo BGS infekcijos?


Taikant profilaktiką antibiotikais gimdymo metu, įgimtos naujagimių infekcijos dažnį galima sumažinti ~80-90% (arba nuo 0,14% iki 0,02%), tačiau net idealiai takant BGS profilaktiką įgimtų infekcijų ir jų sukeliamų mirčių visai išvengti nepavyks.

Profilaktika antibiotikais gimdymo metu sumažina tik per pirmas tris gyvenimo paras naujagimiui pasireiškiančios infekcijos riziką. Vėliau nei 72 val. po gimimo BGS infekcijos rizika antibiotikus gavusių ir jų negavusių mamų naujagimiams yra vienoda.

Deja, nėra tvirto pagrindo teigti, kad profilaktika antibiotikais gimdymo metu ženkliai sumažina mirtingumą nuo BGS ar kitų bakterijų sukeltų infekcijų.

Kokia yra profilaktikos antibiotikais rizika?


Pienligė - grybelis kūdikio burnytėje
Svarbu suvokti, kad antibiotikai veikia ne tik potencialų infekcijos sukėlėją, kurį norima sunaikinti, bet ir visus organizme esančius mikroorganizmus. Gerosios bakterijos, palaikančios natūralią organizmo terpę ir saugančios mus nuo ligų taip pat susiduria su naikinančiu antibiotikų poveikiu. Dėl imuninę sistemą silpninančio poveikio sveikiems žmonėms antibiotikai paprastai neskiriami.

Kadangi antibiotikai per placentą patenka į kūdikio kraujotaką - jie gali sutrikdyti naujagimio žarnyno mikroflorą ir atverti kelią grybeliniams susirgimams burnytėje, pilvelyje ar aplink išangę. Tokie žarnyno mikrofloros pokyčiai gali pasireikšti pienlige, viduriavimu ar pilvuko skausmais. Taip pat antibiotikai gali paveikti kūdikio imuninės sistemos formavimąsi ir gali pasireikšti polinkiu į alergijas ar astmą ateityje.

Gimdymo metu nuolat prijungtos lašinės sukelia judėjimo per sąrėmius apribojimus ir gali sulėtinti bei apsunkinti gimdymo veiklą. Nejudant sunkiau ištverti sąrėmių skausmą, dažniau prašoma nuskausminimo. Na o gimdymo nuskausminimas savo ruožtu didina Cezario pjūvio operacijos riziką.

Kas bus, jeigu mano kūdikis užsikrės BGS?


Nepriklausomai nuo to, ar jums nėštumo metu buvo rastas BGS ir ar jums gimdymo metu buvo leidžiami antibiotikai, jūsų naujagimis gali užsikrėsti BGS ir gali susirgti BGS sukelta infekcine liga. Svarbu suprasti, kad kontaktą su šia bakterija naujagimis gali turėti ne tik per savo mamą, bet ir per ligoninės personalą, įrangą, procedūroms skirtus įrankius, baldus.
98-99 kūdikiams iš 100 užsikrėtusiųjų BGS nebus nieko. Ši bakterija taps kūdikio sveikos žarnyno bakterijų šeimos dalimi ir gyvens ten nekeldama jokio pavojaus.

1-2 iš 100 BGS turinčių kūdikių ši bakterija dėl ne iki galo aiškių priežasčių gali patekti į kvėpavimo takus, smegenis arba kraujotaką ir sukelti plaučių uždegimą, meningitą ar netgi sepsį (kraujo užkrėtimą).

Nepriklausomai nuo to, ar gimdymo metu mamai buvo leidžiami antibiotikai, pastebėjus klinikinius naujagimio infekcijos požymius arba su uždegimu susijusius laboratorinių (pvz: kraujo) tyrimų rezultatus, naujagimiui nedelsiant bus skiriamas antimikrobinis gydymas - antibiotikai kūdikiui į veną per kateterį bus leidžiami 5-10 dienų.

Ką daryti, siekiant išvengti naujagimių BGS infekcijos?


 • Nėštumo metu išlaikyti sveiką makšties mikroflorą (Kaip tai padaryti?)
 • Gimdymo metu nenuleidinėti vaisiaus vandenų (kuo ilgesnis bevandenis laikotarpis tuo didesnė infekcijos tikimybė)
 • Vengti vidinių apžiūrų gimdymo metu (kad aplink įėjimą į makštį esančios bakterijos kartu su specialisto pirštais nebūtų nustumiamos gilyn, kūdikio link)
 • Atsisakyti nebūtinų naujagimio apžiūrų ir tyrimų. Kiek įmanoma sumažinti naujagimio kontaktą su ligoninės baldais, įranga ir personalu, idant užkrėtimas neįvyktų per juos.
 • Žindyti. Per motinos pieną naujagimis gauna antikūnius (apsaugą) nuo mamos organizme esančių infekcijų sukėlėjų. Taip pat žindymas padeda puoselėti sveiką žarnyno mikroflorą ir stiprina naujagimio imunitetą. 
 • Kiek įmanoma anksčiau (idealiu atveju nuo pirmų akimirkų po gimimo) ir kiek galima ilgiau išlaikyti naujagimį odos kontakte su mama. (Kai naujagimio organizmą kolonizuoja gerieji mamos organizmo mikrobai - piktiesiems infekcijų sukėlėjams nebelieka vietos)

Kada verta daryti BGS tyrimą?


Medicinoje tyrimus verta atlikti tik tada, kai iš anksto žinoma, kaip nuo tyrimo rezultatų priklausys tolimesnė sveikatos priežiūros taktika. Prieš nusprendžiant, ar verta atlikti BGS tyrimą siūlau atsakyti sau į tokius klausimus:
 • Ar antibiotikų keliama rizika man yra priimtinesnė, nei BGS infekcijos rizika?
 • Ar žinodama, kad turiu BGS, sutikčiau, kad man ir kūdikiui būtų taikoma profilaktika antibiotikais?
Jeigu į klausimus atsakėte NE - reiškia jūsų pasirinkimai, susiję su jūsų gimdymo ir jūsų naujagimio priežiūra bus tokie pat, nepriklausomai nuo šio tyrimo rezultato. Tokiu atveju BGS tyrimą atlikti nėra prasmės.

Kas bus, jeigu BGS tyrimo nedarysiu?


Dabartinės gimdymo priežiūros metodinės rekomendacijos sako, kad BGS tyrimo neatlikusioms neščiosioms antibiotikai skiriami šiais atvejais:
 • priešlaikinio gimdymo metu (arba prieš laiką nubėgus vandenims)
 • jei karščiuotumėte >38c
 • jei nubėgus vandenims nepagimdytumėte per 18 val.
Kitaip sakant, jeigu jūs nedarėte BGS tyrimo - gimdymo metu jūs būsite prižiūrima taip, tarsi jūsų BGS tyrimas būtų neigiamas.

Ką dar turėčiau žinoti?


 • BGS tyrimas nėščiosioms yra pilnai kompensuojamas valstybinių ligonių kasų - t.y. nemokamas.
 • Kaip ir visi kiti tyrimai ar procedūros, BGS tyrimas (nėštumo metu) ir profilaktika antibiotikais (gimdymo metu) negali būti atliekami be nėščiosios žinios ir sutikimo.
 • Niekas neturi teisės paimti iš jūsų naujagimį ir / arba atlikti jam kokias nors procedūras be jūsų sutikimo.

Kur galėčiau paskaityti daugiau?


Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintos metodinės rekomendacijos:
Akušerės, lektorės ir mokslinių straipsnių autorės S. Wickham leidinys apie BGS profilaktikos antibiotikais efektyvumą.

Labai išsami Evidence Based Birth parengta tyrimų susijusių su B grupės streptokoku apžvalga.

Ar šis straipsnis buvo vertingas?


Visa informacija, pateikiama šiame puslapyje yra nemokama. Ir visada tokia bus.

Šiame puslapyje nėra reklamos. Rinkdamasi būti nepriklausoma ir pateikti jums objektyvią informaciją atsisakau pajamų, kurias galėčiau gauti iš nėštumo ir gimdymo priežiūros paslaugas teikiančių arba gimdymui naudojamus medikamentus bei įrangą parduodančių asmenų ar interesų grupių. Ir taip visada bus.

Į šį puslapį sudedu ne tik savo žinias, bet ir savo laiką bei širdį. Ir siekdama išlaikyti šią iniciatyvą gyvą ir nepriklausomą, aš prašau jūsų paramos. Net keli jūsų pervesti eurai gali padėti man įsigyti knygą, sudalyvauti konferencijoje ar įsipilti kuro važiuojant į susitikimus su Lietuvoje dirbančiais gimdymo priežiūros specialistais.

Kaip paremti šią iniciatyvą - skaitykite čia.

Ačiū.

24 komentarai:

 1. Sveiki, Laima,

  Aktualus straipsnis.
  Klausimas.
  "Profilaktika antibiotikais gimdymo metu sumažina tik per pirmas tris gyvenimo paras naujagimiui pasireiškiančios infekcijos riziką. Vėliau nei 72 val. po gimimo BGS infekcijos rizika antibiotikus gavusių ir jų negavusių mamų naujagimiams yra vienoda."
  Kokie yra BGS vėlyvosios infekcijos rizika? Tokie patys kaip ankstyvosios (sepsis ir t.t.) ar visdėlto lenvesnės formos. Ir koks tikslas leisti antibiotikus jei susirgimas vistiek neišvengiams o tik nukeliamas, kaip rašote, 3 dienom?
  Beje, jeigu jau tektų kūdikį gydyti antibiotikais, kaip su skiepais? Ar juos vistiek daro? Ar nukelia?
  Labai laukiu atsakymo.
  Lidija

  AtsakytiPanaikinti
 2. Tęsinys :)

  Iš tų tyrimų susirinkau visą sąrašą galimų probiotinių bakterijų, kurios slopina streptokoką B. Žodžiu, galbūt probiotikai galėtų padėti, tada svarbiausias klausimas, ypač kadangi laukiesi - ar jie gali pakenkti? Ieškojau informacijos, negalima vartoti kažkokiom išskirtinėm aplinkybėm, kai yra didžiulės problemos su imunitetu, jau nepamenu kas tiksliai, bet ne mano situacija. Taigi nusprendžiau pabandyti naudoti probiotikus, neradau informacijos, kad mano situacijoj gali pakenkti, o gal padės? Vaistinėj radau vienus paprastus geriamus probiotikus, kuriuose vienoj pakuotėj buvo bent penkios iš atsirinktų iš mokslinių darbų probiotinių bakterijų atmainų, slopinančių streptokoką B, taip pat pieno rūgšties bakterijų tabletes į makštį, kur irgi buvo reikalingos bakterijos, slopinančios streptokoką B. Pasidariau probiotikų "dietą" - savaitę valgiau daug visokio probiotinio maisto (jogurtai, įvairūs rauginti produktai), gėriau probiotikų tabletes ir naudojau tabletes į makštį. Po savaitės pakartotinai pasidariau streptokoko B tyrimą ir atsakymas buvo neigiamas. Galbūt aš patekau tarp tų 16 proc. "laimingųjų", bet aš manau, kad mano atveju greičiausiai padėjo probiotikai. Mano nėščiosios kortelėj buvo keliose vietose parašyta apie streptokoką B, tačiau turėjau ir neigiamo atsakymo lapą su vėlesne data, ir gimdant niekas nieko neklausė, antibiotikų profilaktikos nesiūlė, nereikėjo ginčytis, įtikinėti, įrodinėti...
  Tai tiek. Tikrai niekam nieko nesiūlau, nieko nepatariu, kiekvieno vis kita situacija, tiesiog norėjau pasidalinti.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Tai dar pasidalinkite kokius probiotokus pasirinkote?

   Panaikinti
  2. Kažin ar kitiems matosi visa žinutė? Nes tekstas buvo per ilgas, dalinau į du komentarus ir dabar matau tik tris kartus pakartotą antrą komentarą, o ilgiausios pradžios ne. :/ :) Atsiprašau už netvarką, gal puslapio autorė galės ištrinti.

   Panaikinti
  3. Įmetu šio komentaro pirmosios dalies kopiją:
   -------------------------
   Noriu pasidalinti savo patirtimi. Prieš porą metų laukiausi ir pasidarius tyrimą dėl streptokoko B, jis buvo rastas. Kai tik pasiūlė darytis tyrimą, skaičiau, kas tai per dalykas, kokios pasekmės ir radau lietuviškuose internetuose ne taip jau mažai istorijų, kai kūdikiai juo užsikrečia. Vienas dalykas yra beveidė statistika (nedideli skaičiai), kitas dalykas kai skaitai (ypač kai laukiesi :)) kitų mamų ir jų kūdikių patirtis. Žodžiu, susidarė įspūdis, kad nors tikimybė kūdikiui susirgti ir nedidelė, bet susirgus situacija pakankamai rimta. Nusprendžiau dėl visa ko pasidaryti tyrimą ir streptokoką B rado. Gydytoja dar "paguodė", kad mano streptokokas imlus penicilinui, žodžiu, viskas gerai, tiesiog gimdymo metu leis peniciliną, kai sakiau, kad esu sirgusi astma, taigi yra toks polinkis, gal antibiotikai gimdymo metu negerai, nematė problemos, penicilinas nekenkia, viskas gerai.

   Pradėjau skaityti dar daugiau, ieškoti, gal yra kažkokių kitų išeičių. Reikalas tas, kad pagal mano požiūrį pati situacija, kai iki trečdaliui nėščiųjų gimdymo metu yra leidžiami antibiotikai neatrodo normaliai (atsparumas antibiotikams, t.t., nesiplėsiu). Kitas dalykas, kad aš iki paauglystės sirgau astma, žinau kas tai, mano mama pasakodavo istorijas kai naktimis stovėdavo prie lovelės ir klausydavosi ar dar kvėpuoju; žodžiu, nenorėjau padidinti savo vaikui tikimybės tuo susirgti. Kai rašoma apie antibiotikus gimdymo metu, viena iš galimų pasekmių būtent ir minima, kad padidėja tikimybė susirgti astma, o aš pati ir taip tuo sirgusi. Na, ir dar norint sumažinti tikimybę gimdymo metu perduoti kūdikiui streptokoką B, ligoninėje reikia atsirasti kuo anksčiau, bent prieš 4, o geriau 8 valandas, o aš turėjau tokį norą ligoninėje atsirasti kuo vėliau, kad sumažėtų laiko ir galimybių medikams įsikišti į gimdymą.
   Ir taip pat, net taikant pilną antibiotikų profilaktiką, nors daug mažesnė, bet vis tiek išlieka tikimybė užkrėsti kūdikį streptokoku B. Gal aš kažką pati galėčiau padaryti?

   Taigi skaičiau pirmiausia pasaulinių organizacijų rekomendacijas, taip pat kas patariama JAV, Uk, gal yra kokia kitokia praktika, bet visur tas pats - antibiotikų profilaktika gimdymo metu, bent du kartai. Viena, ką įdomaus radau, tai Kanados Association of Ontario Midwives (http://www.ontariomidwives.ca/images/uploads/guidelines/No11CPG_GBS_May_2012FINAL.pdf) viena iš galimų strategijų - net jei randa streptokoką B, antibiotikai tada, kai plius dar yra bent vienas iš šių faktorių - priešlaikinis gimdymas, daugiau nei 18 valandų nubėgę vandenys ir moteris karščiuoja (daugiau nei 38 laipsniai) - nes tada jau labai padidėja kūdikio užsikrėtimo tikimybė. Ši galima strategija jau buvo kažkas, kas galbūt tiktų mano situacijai. Šioks toks nuosaikesnis variantas, neneigiantis antibiotikų, bet juos naudot kai jau tikrai būtina.

   Dar ieškojau galbūt ką nors galima būtų padaryti dėl paties streptokoko B. Jūsų straipsnyje nurodytą http://evidencebasedbirth.com/groupbstrep/ irgi skaičiau, tikrai gera nuoroda. Ten rašoma, kad tyrimai rodo, jog 16-kai proc. tų, kurioms 35-36 sav. rastas streptokokas B, gimdymo metu jo nebebuvo. Tai gerai, bet norėtųsi ne tik tikėtis pakliūti į šiuos 16 proc. :) Rašo, kad kai kurios moterys naudoja chlorheksadiną ar česnaką, bet aš iš kitų su mikrobiologija susijusių sričių žinau, kad tiesiog išnaikinti tam tikras bakterijas gal ne pats geriausias variantas, gera vieta tuščia nebūna :). Reiktų ne tik išnaikinti tam tikrą netinkamą mikroflorą, bet kad jos vietą užimtų tinkama. Ok, toliau minimi probiotikai. Pradėjau ieškoti informacijos apie juos. Šiek tiek nustebau, kai paprasčiausio google'o mokslinių tyrimų paieškoj radau nemažai mokslinių darbų, kur gaunami duomenys, kad tam tikros konkrečios bakterijų atmainos slopina streptokoką B. Tyrimai su mažomis imtimis, reikia išsamesnių tyrimų ir pan., bet jau yra už ko užsikabinti.

   (Netelpa į vieną žinutę. Tęsinys kitoj)

   Panaikinti
  4. Labai ačiū mamai kuri skyrė taip išsamiai aprašė savo patirti. Einu jos keliu. Tikiuosi, kad spėsiu.

   Panaikinti
 3. Ačiū už tokį išsamų pasidalinimą. Tikiu kad jūsų patirtis ir informacija, kuria pasidalinote padės ne vienai besilaukiančiai moteriai išvengti B grupės streptokoko profilaktikos antibiotikais.

  AtsakytiPanaikinti
 4. O kokius probiotikus naudojote?

  AtsakytiPanaikinti
 5. Streptokoką B slopinančių probiotinių bakterijų buvo daug - Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei... Radau gal iki 10, aš visų jau neatsimenu. Be to, tas buvo prieš porą metų, reikėtų iš naujo žiūrėti, galbūt atsirado naujų tyrimų šioje srityje. O vaistinėse probiotikų yra pačių įvairiausių, pasirinkimas didžiulis. Tai aš tiesiog buvau susidariusi probiotinių bakterijų sąrašą ir rinkausi pagal bakterijų kombinaciją.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Hm.. pirmo nėštumo metu prieš du metus ir dabar antro nėštumo metu - abu kartus liepė susimokėti. Ar čia jau kažkas netaip?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. o jūs tyrimą darėte poliklinikoje ar stacionare?

   Panaikinti
  2. Įdomu. Ne jūs pirma rašote, kad už BGS poliklinikoje teko susimokėti. Gal būt ligonių kasos kompensuoja tik tyrimus gulint stacionare.. Pasitikslinsiu prie progos ir jums atsakysiu.

   Panaikinti
  3. Gal galite atsakyti kaip ten del mokamo tyrimo, as lankausi pas ginekologe privaciai ir uz si tyrima paprase susimoketi net 30 eur. nors kiti privalomi tyrimai visi buvo nemokami ir drauges niekur kitur uz si tyrima nemokejo.

   Panaikinti
 7. Ačiū labai už išsami info ir didelis dėkui mamytei pakomentavusiai apie gydymasi probiotikais. Pirmus 2 neštumus bakterija nebuvo išaugus, o 3ią kart išaugo, ir sužinojau 2 sav iki gimdymo-nepranešė man rezultatų anksčiau. Išaugo gausiai. Ilgai skaičiau, domėjausi ir nutariau bandyt gydymasi probiotikais aprašyta aukščiau komentaruose. Naudojau ir geriamus ir į makštį pieno rūgšties kapsules ir produktų su bakterijom minėtom daug vartojau. Gimdyt atvažiavau su 9 cm ir nenubėgusiais vandenim tai antibiotiku buvo nutarta neleist, po gimdymo padarėm tyrimą vaikeliui. Tik gaila kad neturėjau galimybės pakartot pasėlio ir sužinot ar pavyko išnaikint bakterija iki galo.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Gal galėtumėte parašyti ,kokius geriamus probijitikus gerėte nusipirkus?

   Panaikinti
 8. 37 savaitę man buvo atlikti tyrimai dėl streptokoko B bakterijos. Buvo rasta, jog bakterija pas mane yra ir gana gausiai. Taip pat buvo rasta gausiai e. coli bakterijos. Kai gavau rezultatus, nėštumui jau buvo 38 savaitės. Tą pačią dieną pradėjau gerti probiotikus (asmeniškai aš gėriau šiuos, nors, tikiu, gaima rasti ir kitų alternatyvų: http://www.proflora-probiotics.com/our-products/proflora-restore/) - po 2 tabletes kiekvieną vakarą, taip pat naudojau intymios higienos prausiklį. 39 savaitės viduryje tyrimus pakartojau - abejos bakterijos nebebuvo aptiktos :) Šiuo metu man 40 savaičių, vis dar kas vakarą profilaktiškai geriu probiotikus, antibiotikų gimdymo metu atsisakysiu.

  AtsakytiPanaikinti
 9. Nezinau, kaip kituose miestuose, bet Klaipedoje sis tyrima mokamas. Sako, jog nuo sausio men. jau apmokes valstybe.

  AtsakytiPanaikinti
 10. Neseniai atliktas tyrimas dėl probiotiku naudojimo nėštumo metu https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01479478 rodo kad įtakos nėra. Tačiau minima poreikis didesnio tyrimo kad geriau išsiaiškinti.

  AtsakytiPanaikinti
 11. Klausimas specialistei : ar teisingai pasielge ginekologe paskyrusi slapimo paseli nesciai moteriai 16 sav. ir radus B gr. streptokoka paskyre gerti furadonina.

  AtsakytiPanaikinti
 12. Knygoje "(Ne)valgyk nuo žemės" (https://www.vaga.lt/nevalgyk-nuo-zemes) yra skyrelis, kuriame irgi rašoma apie probiotikus streptokoko b profilaktikai. Beje, TIKRAI gera knyga, labai įtaigiai išaiškinama kodėl taip svarbu vengti, jei įmanoma, antibiotikų pačioje gyvenimo pradžioje.

  AtsakytiPanaikinti