Apie slegiančią tylą ir apie gimstančią viltį

Esu paslapčių saugotoja. Sunkių ir slegiančių paslapčių. Paslapčių, kurios nėra mano.

Tai moterų paslaptys. Ir dulų paslaptys. Ir besimokančių ir dirbančių akušerių paslaptys. Ir gydytojų paslaptys. Ir ne tik.

Aš žinau, ką šie žmonės matė. Ką patyrė. Ką girdėjo. Ką žino. Ką jautėsi priversti daryti. Ir ne tik.

Žinau apie gydytojus, kuriuos net jų pačių kolegos laiko sadistais ir mėsininkais. Žinau apie malonius gydytojus, kurie neperspėję vidinės apžiūros metu įdeda moterims skatinančiųjų ir visos su jais ‘susitarusios’ pacientės vienaip ar kitaip ‘išsigimdo’ iki jų pamainos pabaigos. Žinau kas moko jaunus specialistus meluoti ‘nepatogioms’ gimdyvėms apie neva kūdikiui gręsiantį mirtiną pavojų ir taip užsitikrinti jų paklusnumą ir net dėkingumą. Žinau kokiais būdais ir su kokios būsenos pacientais studentai gauna ‘pačiupinėti’ klinikines situacijas ir ‘prisiliesti’ prie žmonių fiziologijos. Žinau apie intervencijas, atliekamas tik tam, kad studentai galėtų ‘pasipraktikuoti’. Žinau apie be moterų žinios apžiūros metu joms atidalinamus vaisiaus dangalus ir rankomis praplėtinėjamus gimdos kaklelius. Žinau apie medikus, kurie jėga paguldo moteris ant stalo ir jėga praskečia joms kojas. Žinau apie tai, iš kur kartais po narkozės keistose vietose būna mėlynių. Žinau apie patyčias ir apie grasinimus. Ir ne tik.

Žinau moteris, kurios viešai nepasakos, ką jos patyrė. Žinau dulas, kurios viešai nepasakos ką joms teko stebėti. Žinau akušeres ir gydytojas, kurios viešai nepasakos, ką joms teko matyti ir kame dalyvauti.

Žinau, kodėl jos tyli. Žinau apie jų kaltę ir apie baimę, apie pyktį ir apie bejėgiškumą. Ir ne tik.

Tikiu, kad vieną dieną šių paslapčių savininkai išdrįs prabilti apie savąsias patirtis, taip numesdami sunkią naštą nuo savo ir nuo manųjų pečių. Ir kai jų dėka mūsų visų akys pasieks tamsiausius gimdymo priežiūros sistemos užkampius - juose besislapstanti tamsa bus priversta pasitraukti.

O kol geri žmonės kaupia savyje drąsą prabilti apie blogus dalykus - aš kaupiu savyje drąsą ir renku resursus naujai pradžiai. Pradžiai, kuri leistų taip laukiamą kultūrinį pokytį mūsų gimdymo priežiūros sistemoje pradėti kurti jau dabar.

Daug metų nešiojuosi širdyje svajonę sukurti saugią, į moters ir kūdikio poreikius orientuotą erdvę, kur besilaukiančios, gimdančios ir pagimdžiusios moterys galėtų gauti tiek mediciniškai, tiek ir psichologiškai kokybišką pagalbą. Kur nėštumą prižiūrėtų, gimdymą priimtų ir po gimdymo šeimai padėtų ta pati moterį pažįstanti ir jos poreikius žinanti akušerė. Erdvę, kur gimdymo planas būtų gerbiama ir netgi pageidaujama moters valios išraiškos forma. Erdvę, kur personalas dirbtų protingas darbo valandas už orų pragyvenimą užtikrinantį atlygį.

Erdvę, kurioje nereikėtų bijoti ir apie kurią nereikėtų tylėti!

Šiandieną aš žengiu pirmus žingsnius šios saugios, pagarbios ir palaikančios erdvės sukūrimo link. Ar žengsite juos su manimi?

Šiuo metu ieškau:

  • Žmogaus, kuris apsiimtų išanalizuoti teisinius ir kt. reikalavimus, kuriuos šiai dienai turėtų atitikti įstaiga, norinti teikti nėštumo / gimdymo priežiūros paslaugas 
  • Žmogaus galinčio padėti pasirinkti kokios formos organizaciją šiems tikslams geriausia būtų įkurti ir padėti ją užregistruoti. 
  • Žmogaus, kuris apsiimtų vesti šios organizacijos buhalterinę apskaitą 
  • Žmogaus, kuris padėtų surasti/sukurti finansavimo šaltinius, leisiančius šiai iniciatyvai neužgesti. 
  • Gydytojų / akušerių, kurie nori ir geba teikti jautrią, pagarbią ir palaikančią nėštumo priežiūrą ir gimdymo pagalbą. 
  • Žmonių, kurie mato tokios erdvės poreikį ir sutiktų prisidėti prie jos atsiradimo savo idėjomis, darbais ir/arba pinigais. 

Tikiu, kad kartu mes galime tapti pokyčiu, kurio taip trokštame!

Susisiekime.

Laima Steponavičienė
informuotas.pasirinkimas@gmail.com
Tel: 8 618 58582

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą